JOSETTE
SIMON OBE

Television

Broadchurch (Chief Superintendent Clark) Kudos Lewis Arnold
NW (Grace) BBC1 Saul Dibb
A Midsummer Night's Dream (Titania) BBC Ian Russell
Suspects (Dr Melanie Standish) Channel 5 Craig Pickles
Death in Paradise (Judge Stone) BBC Dusan Lazarevic
Merlin (Euchdag) BBC Justin Molotnikov
New Tricks (Vera) BBC Matthew Evans
Silent Witness (Mrs Ferris) BBC Keith Boak
Law & Order (Paulette Clarkson) ITV Andy Goddard
Casualty (Frances Lively - 7 eps) BBC Paul Murphy
The Return (Teacher) Brian Kirk
Minder (DI Murray) Channel 5 David Innis Edwards
The Bill (Dr Rachel Cartwright) ITV Ben Morris
Skins (Elaine) Channel 4 Simon Massey
Whistleblowers (Linda) ITV Paul Gay
Lewis (Stephanie) ITV Dan Reed
Midsomer Murders (Samantha Flint) ITV Richard Holthouse
Poirot (Mirelle Melessi) ITV Hetti MacDonald
The Last Detective (Jemma) United Productions Matthew Evans
Celeb (Dawn) Tiger Aspect Ed Bye
Polterguest (Dilys Tring) Carlton TV Neville Green
Dalziel and Pascoe (Eileen Anstiss) BBC Maurice Phillips
Silent Witness (DCI Jo Hoskins) BBC Bill Anderson
Kavanagh QC (Dr Hilary Jameson) Carlton TV Jack Gold
Henry IV - Parts I & II (Kate) BBC John Caird

 

film

Nightingale (Mnemosyne) Sloane Square Films Patti Smith
Red Lights (Corrine) Nostromo Pictures Rodrigo Cortes
A Child From the South (Nadia) Southern Films Sergio Rezende
Cry Freedom (Dr Ramphele) Universal Richard Attenborough
Milk and Honey (Jo)* Zenith Rebecca Yates / Glen Salzman
*Awarded the Paris Film Festival Award and Atlantic Film Festival Award for Best Actress
Dardanelle (Geisla) William Walsh
Bitter Harvest (Vivienne Johnson) BBC Simon Cellan Jones
Bridge of Time (Fatima) Hallmark Entertainment Jorge Montesi
When Love Dies (Annabel) Picture Palace / Ch 4 Horace Ove

 

THEATRE

Antony and Cleopatra (Cleopatra) RSC Iqbal Khan
The Vagina Monologues Old Vic Theatre Irina Brown
A Midsummer Night's Dream (Titania/Hippolyta) RSC Michael Boyd
Don Carlos (Queen Elizabeth) RSC Gale Edwards
The Tempest (Ariel) RSC Ron Daniels
Measure for Measure (Isabella) RSC Nicholas Hytner
Antony and Cleopatra (Iras) RSC Adrian Noble
Love's Labour's Lost (Rosaline) RSC Barry Kyle
Macbeth (Witch) RSC Howard Davies
The Merchant of Venice (Nerissa) RSC John Caird
The Maids (Madame) Donmar Warehouse John Crowley
Peer Gynt (Anitra) RSC Ron Daniels
Much Ado About Nothing (Margaret) RSC Terry Hands
The Custom of the Country (Tendai)* RSC David Jones
*Awarded the Plays and Players Award for Most Promising Newcomer
Golden Girls (Dorcas Ableman)* RSC Barry Kyle
*Awarded the Plays and Players Award for Best Actress
The Party (Lindie Mann) RSC Howard Davies
The White Devil (Vittoria) National theatre Philip Prowse
After the Fall (Maggie)* National theatre MIchael Blakemore
*Awarded a Laurence Olivier Award, London Theatre Award, Evening Standard Award, Drama Circle Award and Critics Circle Award all for Best Actress
The War Plays (Various) RSC Edward Bond
Measure for Measure (Isabella) RSC Nicholas Hytner
The Lady from the Sea (Ellida Wangel) Lyric Hammersmith Lyndsey Posner