JULIE
LEGRAND

Television

Edge of Heaven (Monique - 5 eps) ITV John Henderson, SandyJohnson,
Holby City (Paula Burrows - 5 eps) BBC Julie Edwards, Jamie Annett, Pip Short, Jo Johnson
Doctor Who (The Partisan) BBC Euros Lynn
Doctors (Barbara Walton) BBC Adrian Bean
Footballers' Wives: Extra Time (Nurse Dunkley) ITV Barnaby Southcombe
Casualty BBC Jeremy Webb
Night and Day (Melanie Bradshaw) LWT Various
Fields Of Gold (Deborah) BBC Bill Anderson
Footballers’ Wives (Nurse Dunkley – 2 series) Shed/Carlton Various
North Square (Tilly Hudson) Company Tim Fywell
Bad Girls LWT Jim O’Hanlon
Starting Out Alomo Nick Phillips
Holby City BBC Michael Owen-Morris
Kavanagh Q.C Carlton Tristram Powell
The Bill Thames Martin Hutchings
Good Friday 1663 Channel Four Frank Cvitanovich
Moving Story Paravision UK Andrew Grieve
Inspector Morse Zenith Herbert Wise
Anglo Saxon Attitudes Euston Films Diarmuid Lawrence
Sandra and Elaine Central Sarah King
House of Bernada Alba Channel Four Stuart Burge
The Bill Thames Frank Smith
El C.I.D Thames Richard Spence
Coasting Granada John Stroud
Turbulence Channel Four Adam Kassoff
Chains of Love Channel Four Mike Bradwell
Midsummer Mischief (Zoe/ Blanche) Stratford Erica Whyman/ Jo McInnes
Romeo and Juliet Stratford/Tour Neil Bartlett
Beauty & The Beast Stratford Laurence Boswell
Temptation (Vilma) Stratford/Barbican Roger Michell
Cymbeline (Queen) Stratford/Barbican Bill Alexander
The Revengers Tragedy (Duchess) Stratford/Barbican Di Trevis
The Human Voice Newcastle (RSC) Nick Mahon
Oedipus (Jocasta) Almeida (RSC) Don Sumpter

 

film

Mother and Son (Short) Andreas Gerevich
Two Fiftieth of a Second (Short) Alex Boden
One for the Road (Liz) EM Media Chris Cook
Prick up Your Ears (Gallery Owner) Civilhand Stephen Frears
Water (French Business Executive) Handmade Films Dick Clements

 

THEATRE

WEST END AND REGIONAL THEATRE
The Rivals (Mrs Malaprop) Liverpool Everyman Dominic Hill
Wit (Professor Ashford) Manchester Royal Exchange Raz Shaw
Gypsy (Electra/Miss Cratchett) Savoy Theatre/Chichester Jonathan Kent
To Kill A Mockingbird Regent's Park Tim Sheader
Wicked (Madame Morrible) Apollo Victoria Theatre Petra Siniawski
The Importance of Being Ernest (Miss Prism) Open Air Theatre Irina Brown
The Wizard of Oz (Wicked Witch of the West) Royal Festival Hall Jude Kelly
Fiddler on the Roof (Yente) Sheffield Crucible/Savoy Lindsay Posner
See How They Run (Miss Skillon) No 1 Tour Douglas Hodge
Flying Under Bridges (Inge) Watford Palace Theatre Joyce Branagh
The Green Man (Linda) Plymouth Theatre Royal/The Bush Simon Stokes
The Girl on the Sofa Edinburgh International Thomas Ostermeier
Vincent River Hampstead Theatre Matthew Lloyd
Masterclass (Maria Callas) UK Tour Di Trevis
Hamlet (Gertrude) Bristol Old Vic Gemma Bodinez
Memory of Water (Vi) Richmond/Tour Terry Johnson
Apocalyptica (Woman) Hampstead Theatre Matthew Lloyd
Susanna Andler (Monique) Chichester/UK Tour Lindy Davies
The Table Laid (Ludmilla) Royal Court Workshop Lindsay Posner
All’s Well that End’s Well Royal Exchange Matthew Lloyd
Great Expectations (Miss Haversham) Gate Theatre, Dublin Alan Stanford
Arcadia (Lady Croom) Haymarket, London Trevor Nunn
The Second Mrs Tanqueray (Mrs Tanqueray) Glasgow Citizens Philip Prowse
Lion in the Streets (Scarlett) Hampstead Theatre Matthew Lloyd
Madame de Sade Almeida Theatre Tal Rubens
Marya (Ludmilla) The Old Vic Theatre Roger Michell
Mrs Vershinin (Mrs Vershinin) Riverside/European Tour Ned Chaillet
JShylock (Portia) Riverside Studios Arnold Wesker
The House of Bernarda Alba Lyric Hammersmith/West End Nuria Espert
A State of Affairs (Frances) Lyric, Hammersmith Peter James
Key to the World (Rosa) Lyric, Hammersmith John Chapman
The White Devil (Vittoria) Greenwich Philip Prowse
The Way of the World (Mrs Fainall) Greenwich Giles Havergal
The Seagull (Masha) Greenwich Philip Prowse
Chinchilla (Nina) Glasgow Citizens Philip Prowse
A Waste of Time (Rachel) Glasgow Citizens Philip Prowse
The Balcony (Carmen) Glasgow Citizens Philip Prowse
The Blacks (Virtue) Philip Prowse
The Screens (Varda) Philip Prowse
Gigi (Silvie) Haymarket, Leicester Michael Meacher
Whale Music (Kate) Haymarket, Leicester Colin George
As You Like It (Celia) UK Tour Wendy McPhee
RSC
Midsummer Mischief (Zoe/Blanche) Stratford Erica Whyman/Jo McInnes
Romeo and Juliet Stratford/Tour Neil Bartlett
Beauty and The Beast Stratford Laurence Boswell
Temptation (Vilma) Stratford/Barbican Roger Michell
Cymbeline (Queen) Stratford/Barbican Bill Alexander
The Revengers Tragedy (Duchess) Stratford/Barbican Di Trevis
The Human Voice Newcastle (RSC) Nick Mahon
Oedipus (Jocasta) Almeida (RSC) Don Sumpter
NATIONAL THEATRE
Remembrance of Things Past (Lea) National Theatre Di Trevis
The Forest(Ulita) National Theatre Anthony Page
The Cherry Orchard (Charlotta) National - London/USA Mike Alfreds
The Critic (Tilburina) National - London/USA Sheila Hancock
The Duchess of Malfi National - London/USA Philip Prowse
Way Upstream (Emma) National Theatre Alan Ayckbourn
The Trojan War Will Not Take Place National Theatre Harold Pinter
Don Quixote (Maria) National Theatre Bill Bryden

 

Radio

The Leopard BBC Radio 3 Lucy Bailey
Pickwick Papers BBC Radio 4 Jane Morgan
Madame Maigret BBC Radio 4 Ned Shaillet
The Doctors’ House BBC Radio 4 Ned Shaillet
Guesses at Most (Lisa) BBC Radio 3 Janet Whitaker
Torquemada (Isadora) BBC Radio 4 Eoin O’Callaghan
Hedda Gabler (Mrs Elvsted) BBC Radio 3 Eoin O’Callaghan
Mrs Vershinin (Mrs Vershinin) BBC Radio 3 Mike Bradwell
Miss Julie (Miss Julie) BBC World Service Walter Acosta