LIZ
MAY BRICE

Television

Doctors (Anjelica Botham-Hart) BBC Niall Fraser
Drifters (Tracey) E4 Al Campbell
Black Mirror: White Christmas (Gainsborough) Channel 4/House of Tomorrow Carl Tibbets
Moving On (Claire Jackson) BBC Gary Williams
Eastenders (Tara) BBC Piotr Szkopiak
Misfits (Tina) E4 Will McGregor
Casualty (Rachel Farley) BBC Reza Moradi
How Television Ruined Your Life (Various) Zeppotron Charlie Brooker/Al Campbell
Casualty (Lyn Marshall - 4 episodes) BBC Ian Barnes/Dermot Boyd/Dominic Leclerc
Torchwood III (Johnson - series regular) BBC Euros Lyn
Dead Set (Alex - series regular) Zeppotron Yann Demange
The Colour of Magic (Herrena) The Mob Film Company Vadim Jean
The Bill (Agent Karen Lacy - 4 episodes) Talkback Thames Karl Neilson/Richard Signy
Casualty (Elyssa Holt) BBC Bob Bierman
The Whistleblowers (Zoe Taylor) Carnival Richard Clark
Peep Show IV (Sally Slater) Objective Productions Becky Martin
The Roman Mysteries (Suzanna) BBC Paul Marcus
Charlie Brooker's Screenwipe (Various) Zeppotron Charlie Brooker
Bad Girls (Pat Kerrigan - series regular) Shed Productions Lawrence Moody/SJ Clarkson/Lance Kneeshaw
The Robinsons (Judy) BBC Mark Bussell/Justin Sbresni
Casualty (Pam Dunbar) BBC SJ Clarkson
Hustle II (DI Terri Hodges) Kudos John Strickland
The Bill (Kirsty Brennan) Talkback Thames Sven Arnstein
NY-LON (Karen) Channel 4 Otto Bathurst/Keith Boak
Hustle (DI Terri Hodges) Kudos John Strickland
Murder In Mind (Mel) BBC Sven Arnstein
The Bill (Trish Holloway) Thames Television Clare Winyard
Trust (Gabriella Emmanuelle) BBC John Strickland
Stan The Man (Kelly) Granada Television Nigel Douglas
Urban Gothic (Rebecca Stamp) Channel 5 Ian Knox
Holby City (Michelle Kash) BBC Jim Goddard
In Defence (Sally Higson) Granada Television Roy Battersby
Whatever/Comedy Lab (Sarah) Channel X Peter Boyd Maclean
The Tenth Kingdom (Mary Ramley) Carnival Films David Carson
A Touch of Frost (PC Clarke) Yorkshire Adrian Shergold
The Student Prince (Director) BBC Simon Curtis
The Stalker's Apprentice (Heather Brazier-Young) STV Marcus DF White
Chalkface (Claire) BBC Michael Houldy
The News At Twelve (Tina Swindley) Central Television Alex Kirby
The Worst Witch (Zoe Chant-Vestry) Central Television Robert Young
Coming Through (Elsa Weekley) Central Television Peter Barber-Fleming

 

film

Amaryllis (Jennifer) Electric Flix Tom Lawes
Monochrome (Martha Walker) Electric Flix Tom Lawes
Hard Boiled Sweets (Jenna) Crikey Villains Ltd David L G Hughes
Make It New John (Journalist) Film and Video Umbrella Duncan Campbell
Day 41 (Wife) NFTS Bjorn Erik Philmann Sorensen
Alien Vs. Predator (Supervisor) 20th Century Fox Paul Anderson
Function At The Junction (Sally) Artsouls Justin McArdle
Resident Evil (Medic) Constantin Film Paul Anderson
The Cut (Kate) Bliss Productions Alisdair Irvine
Truel (Sophie D'Herbinville) HLA/Film Four Tom Vaughn
The Last Minute (Sally) Last Minute Productions Steven Norrington
Fortress II (Elena Rivera) Carousel Geoff Murphy

 

THEATRE

Mr Strassen Presents (Desiree) The Union Michael Strassen
Ad Liberation (Germaine Greer) St James Theatre Rafaella Marcus
The Fix (Violet) The Union Michael Strassen
Festen (Helene) Theatr Clwyd Tim Baker
Dumb Show (Liz) New Vic Phillip Breen
The Cherry Orchard (Anya) Salisbury Playhouse Jonathan Church
Crows (Judith) National Theatre Studio Sarah Frankcom
Beauty and the Beast (Beauty) Young Vic Laurence Boswell
An Ideal Husband (Mabel Chiltern) Salisbury Playhouse Nicholas Le Prevost
The Lady of Pleasure (Aretina) Festival Theatre Gordon Anderson
Going Up, New End Hampstead/Pleasance Edinburgh Laurie Sansom
Alice Through The Looking Glass (King) Laurie Sansom
The Misanthrope (Celimene) ADC, Cambridge Kerry Evans
Antony and Cleopatra (Cleopatra) ADC, Cambridge
Cinderella (Evil Baroness) Cambridge Footlights Caspar Berry
Cinderella (Cinderella) De Montford Hall, Leicester Dougie Squires
Guys and Dolls (Miss Adelaide) National Youth Music Theatre
Hiawatha (Minnehaha) Yvonne Arnaud, Guildford