MARY
ROSCOE

Television

War and Peace (Maria Bogdanovna) BBC Tom Harper
Partners in Crime (Isobel Pettigrew) BBC Ed Hall
Casual Vacancy (Monica) BBC Jonny Campbell
Valentine's Kiss (Headmistress) Gate Television Productions Sarah Harding
Over To Bill (BBC Producer) Baby Cow Doug Naylor
Whitechapel (Cherry Thrapston) ITV Jon East
Great Expectations (Hannah, the maid) BBC Brian Kirk
Holby City (Frances O'Connor) BBC Jamie Annett
The Crimson Petal and the White (Governess) BBC Marc Munden
Canoe Man (Solicitor) BBC Norman Hull
The Antiques Rogue Show (Amanda Pegg) BBC2 Norman Hull
The Thieving Headmistress (Maureen) Firefly Films Norman Hull
Powers (Aunt Kate) BBC Emma Bodger
George Orwell: a Life in Pictures (Eileen) BBC Chris Durlacher
The 10th Kingdom Hallmark Herbert Wise
Family Affairs (4 eps) Pearson TV Various
The Bill Carlton James Hoare
Chucklevision (Miss Fortune) BBC Ken Robertson
The Rector's Wife (Fergus’ Wife) Channel 4 Giles Foster
Frank Stubbs Noel Gay Richard Standeven
Lovejoy (Traffic Warden) BBC John Woods
Sorry! (Miss Fidgkin) BBC David Askey

 

film

Paddington Bear (Aunt Gruber) Marmalade Films Ltd Paul King
The Riot Club (George's Mother) Blueprint Pictures Lone Scherfig
Testament of Youth (Grieving Mother) Testament Films James Kent
The Woman in Black: Angel of Death(Woman in Tube) Alliance Films Tom Harper
Exhibition (Neighbour) Wild Horses Film Company Joanna Hogg
Les Miserables (Factory Worker) Working Title Tom Hooper
Suspension of Disbelief (Dominic's mother) Suspension Ltd Mike Figgis
Chatroom (Psychiatrist) Ruby Films Hideo Nakata
Unrelated (Verena) Joanna Hogg
Ashes and Sand (Teacher) Matador Pictures Bob Blagdon
To Kill A King (Lady Warwick) Tim Roth/Dougray Scott
Topsy Turvy (Miss Carlyle) Newmarket Films Mike Leigh
Nightbreed (Grieving Woman) Morgan Creek Clive Barker
Beg Koch Full Moon Robert Golden/David Glass

 

THEATRE

Longing (Olga/Mrs Luganovitch) Hampstead Theatre Nina Raine
The Borrowers (Homily) Nuffield Theatre Patrick Sandford
Beating Heart Cadaver (Lola) Finborough Theatre Anna Morrissey
Aunt Dan and Lemon (Mother) Royal Court Downstairs Dominic Cooke
Blithe Spirit (Madame Arcati) Queens, Hornchurch Matt Devitt
Mother Courage Shared Experience Nancy Meckler
A Fool and his Money Nottingham & Bham Rep Martin Duncan
The Bourgeois Gentilhomme (Nicolene) Scottish National Opera Martin Duncan
A Family Affair (Usinya) Theatre Clwyd Phalim McDermott
Hunting Scenes in Lower Bavaria (Zenta) Gate Theatre Dominic Cooke
A Voyage Round My Father Oxford Playhouse Laurence. Boswell
Emma Cambridge Co Mike Alfred
Uncle Silas Cambridge Th Co Mike Alfred
Trilby & Svengali Shared Experience Nancy Meckler
Popeye (Olive) Arts Theatre/Tour David Glass
The Country Wife (Margery) Cambridge Th Co Mike Alfreds
Lady Windermere's Fan (Lady Agatha) Cambridge Th Co Mike Alfreds
The Merchant of Venice (Jessica) ESC Tim Luscombe
Volpone (Nano) ESC Tim Luscombe
Power & The Glory (Maria) Chichester Tim Luscombe
Brighton Beach Memoirs (Lori) Colchester Dilys Hamlett
Gingerbread Man (Miss Pepper) Leeds Playhouse Rex Doyle
Children of The Wolf (Linda) Northampton Michael Napier Brown
Diary Of Anne Frank (Anne) Northampton Michael Napier Brown
Mary Rose (Mary Rose) Dundee Robert Robertson
Alice In Wonderland (Alice) Dundee Robert Robertson
You Never Can Tell (Dolly) Dundee Mark Woolgar
Seasons Greetings (Belinda) Stoke Sue Glanville
Cider With Rosie (Phyllis) Stoke Peter Cheeseman
The Glass Menagerie (Laura) Southwold Jill Freud
Midsummer Nights Dream (Peaseblossm) NSC Toby Robertson
Threepenny Opera (Polly) Orchard Th Co Paul Chamberlain
The Beggar's Opera (Lucy) Orchard Th Co Paul Chamberlain
Stags 'N Hens (Maureen) Westcliffe Chris Dunham
Aladdin (Princess) Westcliffe Chris Dunham