MARY
WOODVINE

Television

Delicious (Nurse Victoria) Sky Claire Kilner
Doc Martin (Mrs Cronk) ITV Charlie Palmer
Poldark (Mrs Teague eps) BBC Ed Baelgette
The Jury II (Alison Lowther) ITV Michael Offer
Doctors (Sally West 4 eps) BBC Esther May Campbell/Nick Cohen
The Midnight Drives (Cafe Owner) ORegion Mark Jenkin
Heartbeat (Cath) YTV Jonas Grimas
Casualty (Stella Snow) BBC Gill Wilkinson
Coming Up (Vicky) IWC Media/Ideal World Prod. Finn McGough
Judge John Deed (Morag semireg) BBC Steve Kelly
Murder City II (Mrs Drummond) Granada Richard Spence
Doc Martin (Mrs Cronk) Buffalo Ben Bolt
Eastenders (Mary eps) BBC Nick Prosser
The Bill (Kim) Thames Steve Kelly
Born & Bred (Aggie Driscoll 2 eps) BBC Dominic Brigstocke
Down To Earth (Michelle 2 eps) BBC Indra Bhose
Casualty (WPC Gowell eps) BBC
The Worst Witch Stefan Plescwinski
Badger (Mary Fletcher) BBC/Feelgood Keith Washington
Grafters (Mary 2 eps) Granada David Richards
Noah’s Ark Whitehall Prods Paul Harrison
Pie In The Sky (WPC Morton eps) Select TV Various
McLibel! Channel 4 Dennis Woolf
Wycliffe HTV David Innes Eswards
Element of Doubt (Lucy Passmore) Havahall Productions Christopher Morahan
Our Friends in the North (Alison) BBC Simon Cellan Jones
The Tide of Life (Liie Rowan) Festival Films David Wheatley
Care YTV Peter Kosminski
Heartbeat YTV Bob Mahoney
Space Precinct (Aurelia Took 24 eps) Grove Television/Mentorn Films Jerry Anderson/Various
Shrinks (Sarah Neil) Central Pedr James

 

film

Intruders (Teacher) Universal Pictures Juan Carlos Fresnadillo
The Lark (Niamh) Cornwall Film Steve Tanner
Dressing Granite (Jenny) Bedrock Films Bill Scott
Element of Doubt (Lucy) Havahall Pictures Christopher Morahan
New Boots (Susan) (Short Film) Awen Productions CIC Simon Edwards
The 12 Inch Pianist (Delivery Woman) Warrag Steve Tanner
15: The Life and Death of Philip Knight (Margaret Harris' Assistant) (TV Movie) Waller Film Company Peter Kosminsky

 

THEATRE

Trevithick Palores Productions Simon Harvey
Dracula Minnack Theatre Helen Tennison
The Incomers Windswept Productions Paul Jepson
One Dark Knight O Region Theatre Company Simon Harvey
Burlesque The Drill Hall Paul Jepson
Sleeping Beauty Hall for Cornwall Scott Watters
Jack and the Beanstalk Hall for Cornwall Ian Liston
Don John (Elvira) RSC & Tour/Kneehigh Emma Rice
Mask of the Red Death BAC Bill Mitchell
The Riot National Mike Shepherd
King of Prussia Kneehigh Mike Shepherd
Sweeney Todd Orchard Th Co Bill Buffrey
Fishboy Kneehigh Theatre Mike Shepherd
Dick Whittington Harrogate Andrew Manley
Hecuba Gate Theatre Laurence Boswell
Fen (Shirley) Orchard Th Co Bill Buffery
Beauty & The Beast (Beauty) Orchard Th Co Bill Buffery
Swinesong (Olwen) Wot Th Co Richard Downing
Arms and The Man (Raina) Channel Th Nick Dart
Ting Tang Mine (Ann Roscrow) Kneehigh Bill Mitchell
Young Man of Cury Kneehigh Mike Shephard

 

Radio

Scummow (Mary Kneebone) BBC Radio Claire Grove
Bricks and Mortals BBC Radio Paul Dodgson
Rosie’s Beauty BBC Radio Claire Grove