PAULINE
TURNER

Television

Peaky Blinders (Series 5) BBC/Tiger Aspect Productions Anthony Byrne
Vera (Bridie Mincham) ITV Lawrence Gough
Britannia (Blue Queen 2/Stumpy) Sky Atlantic/Neal Street Productions Luke Watson
Casualty (Estelle) BBC Steve Brett
Call the Midwife (Lily) BBC/Neal Street Productions Emma Sullivan
Peaky Blinders (Series 4) (Frances - 2 episodes) BBC/Tiger Aspect Productions David Caffrey
Cuffs (Hester) Tiger Aspect Productions Anthony Philipson
The Key (Dorothy - 2 episodes) BBC/Ultimate Pics David Blair
Goodnight Mister Tom (Annie Hartridge) ITV/Carlton Jack Gold
Martin Chuzzlewit (Mary Graham - 6 episodes) BBC/WGBH Bostom Pedr James
Casualty (Ronnie Morgan - 2 episodes) BBC Julian Holmes
Heartbeat (Mel Drinkwater) ITV Jon Reardon
Wycliffe (Kim Meredith) ITV Alan Waring
Bad Boys (Lizzie) BBC John Stroud
Taggart (Kate) STV Alan McMillan
2000 Acres of Skye (Shop Girl) BBC Dermot Boyd

 

film

T2 Trainspotting (June) Film 4/DNA Films Danny Boyle
First and Only (Else Scire) Encaptivate Films Magnus Wake
Young Adam (Connie) Warner Bros/Hanway David McKenzie
If I'm Spared (Barbara) (Short Film) Maverick Alex Norris
We Make Music (Emma) (Short Film) Open Shutter Barry McCormick
Love Bytes (Mother) (Short Film) Open Shutter John Bruce
God’s Favourite Son (Mary) (Short Film) Rapture Michael Emans

 

THEATRE

One Million Tiny Plays About London (Multiple Roles) Royal Festival Hall Craig Taylor/Ros Philips
Freedom Play (Spy Operative) London Literature Festival Ros Philips
The Last Yankee (Patricia Hamilton) Rapture Theatre Company Michael Emans
All My Sons (Lydia Lubey) Rapture Theatre Company Michael Emans
One Million Tiny Plays About Britain (Multiple Roles) Citizens Theatre, Glasgow/Edinburgh Festival Ros Phillips
The Collection (Elena) Rapture Theatre Company Michael Emans
Miss Julie (Kristin) Peter Hall Company/Theatre Royal, Bath Rachel O'Riordan
Measure For Measure (Francesca) Peter Hall Company/Bath/Stratford Peter Hall
The Unconquered (Girl) Stellar Quines Theatre Company` Muriel Romanes
Men Should Weep (Maggie) Oxford Stage Company Charlotte Gwinner
Bread and Butter (Miriam) Oxford Stage Company/Tricycle Theatre/Traverse Mark Rosenblatt
Sun Is Shining (Lorna) BAC/Brits off Broadway NYC Matt Wilkinson
Top Girls (Lady Nijo) Citizens Theatre Hettie McDonald
Lavender Blue (Lily) Edinburgh Royal Lyceum Muriel Romanes
The Mill on the Floss (First Maggie)* Shared Experience/New Ambassadors/Kennedy Center Nancy Meckler/Polly Teale
Nominee for the Helen Hayes Award for Outstanding Leading Actress in a Non-Resident Production
As You Like It (Phoebe) Manchester Royal Exchange Marianne Elliott
Bring Me Sunshine (Lisa McCoyst) Manchester Royal Exchange George Ormond
A Woman Of No Importance (Lady Stutfield) Manchester Royal Exchange Marianne Elliott
Phaedre (Aricia) Edinburgh Lyceum Kenny Ireland
Emma (Jane Fairfax) Watford Palace Theatre Guy Retallack
The Importance of Being Earnest (Cecily) Birmingham Rep/Theatr Clwyd/Toronto Terry Hands
The Champion of Paribanou (Murganah) Stephen Joseph Theatre Alan Ayckbourn
Incarcerator (Viki) White Bear Theatre Peter Craze
Three Girls in Blue (Tatyana) White Bear Theatre Wils Wilson
Borders of Paradise (Rose) Watford Palace Theatre Sharman MacDonald/Lou Stein
The Prime of Miss Jean Brodie (Monica) Theatre of Comedy/Strand Strachan Alan Strachan
Cobbler's Last (Esme) Bradford Theatre Company John Lang
Romeo and Juliet (Juliet) Glasgow Mayfest Mary McCluskey
The Rehearsal (Lucille) Pitlochry Festival Theatre Robin Midgley
Joking Apart (Multiple Roles) Pitlochry Festival Theatre Clive Perry
You Never Can Tell (Dolly) Pitlochry Festival Theatre Clive Perry
La Vie Bohème (Multiple Roles) Pitlochry Festival Theatre Clive Perry
A Flea in her Ear (Antoinette) Pitlochry Festival Theatre Clive Perry