RACHEL
PICKUP

Television

Madame Secretary (Lana) CBS Rob J Greenlea
Dietland (Mom) AMC Michael Trim
50 Ways to Kill Your Lover (Mickey Faville) Thumbs Up Productions Hannah Berrigan
Elementary II (Allison Fuller) CBS Larry Ten
Garrow’s Law II (Maria Reader) BBC Ashley Pearce
Doctors (Maxine Horton) BBC John Maidens
Small Island (Mrs Ryder) BBC John Alexander
Genie in the House (Victoria) Nickleodeon Various
Midsomer Murders (Isolde) ITV Richard Holthouse
Doctors (Ann Marie Banks) BBC Sean Gleeson
Rosemary and Thyme (Penny Channing) BBC Simon Langton
Holby City (Kate Lewis) BBC Michael Offer
Jeffrey Archer–The Truth (Pamela) HatTrick
Relic Hunter (Amanda) Fire Corp Prod VI John Bell
Victoria and Albert (Hetty) BBC, A & E John Erman
No Bananas (Kaye Bentley – eps) BBC Alan Dossor/Moira Armstrong Roger Bamford/Robert Tronson
Soldier, Soldier (Cheryl) Central Michael Brayshaw

 

film

Wonderwoman (Fauste Grables) Warner Brothers Patti Jenkins
Schadenfreude (Penelope Wright) Justabout Productions Simon Pickup
Chronic (Sarah)* Stromboli Michael Franco
*Winner - Best Screenplay Cannes 25
Fearless Love (Lauren Ortiz - short) Jeff Lambert
AKA (Stella Primrose) Empire Pictures Duncan Roy
ESN (Short) BAFTA Nom Simon Edward
Basil (Clara Fairfax) Showcareer LTD

 

THEATRE

But It Still Goes On (Dorothy Campion) Finborough Theatre Fidelis Morgan
The Home Place (Margaret O'Donnell) Irish Repertory Theatre Charlotte Moore
Present Laughter (Liz Essendine) Jujamcyn Moritz Von Stuepnagel
Merchant of Venice (Portia) Shakespeare's Globe / Lincoln Center Jonathan Munby
Private Lives (Amanda) Harford Theatre, CT Darko Tresnjak
King Lear (Goneril) TFANA, New York Arin Arbus
An Ideal Husband (Lady Chiltern) Shakespeare Theatre, Washington Keith Baxter
Twelfth Night (Olivia) Folger Theatre, Washington Robert Richmond
Airswimming (Persephone) Irish Repertory, New York John Keating
Dancing at Lughnasa (Agnes) Irish Repertory, New York Charlotte Moore
Bedroom Farce (Susannah) The Duke of York’s, West End Peter Hall
Miss Julie (Julie)* Kingston Rose Stephen Unwin
*2010 Critics' Circle Award Nominee - Best Actress
Bedroom Farce (Susannah) Kingston Rose Peter Hall
Love’s Labour’s Lost (Princess of France) Kingston Rose Peter Hall
Grand Slam (Madeleine) Kings Head Theatre Tamara Harvey
The Steps (Pamela/Annabel/Margaret) Criterion Theatre Maria Aitken
Troilus and Cressida (Helen) Edinburgh Festival/ Stratford Peter Stein
Midsummer Night’s Dream (Helena) RSC/ London Sinfonia Jonathan Best
Dr Foster Menier Chocolate Factory Adrian Schiller
Julius Caesar (Portia) Lyric, Hammersmith David Farr
Two Gentlemen of Verona (Sylvia) Royal Shakespeare Company Fiona Buffini
Julius Caesar (Portia) Royal Shakespeare Company David Farr
Hamlet (Ophelia) Birmingham & Edinburgh Calixto Beito
King Lear (Cordelia) ETT Tour and Old Vic Stephen Unwin
Time and The Conways (Hazel) Manchester Royal Exchange Braham Murray
The Fall Guy (Lucienne) Manchester Royal Exchange Matthew Lloyd
The Sea (Rose) Chichester/Minerva Sean Holmes
Barefoot in the Park (Corrie) Jermyn St/ West End Sally Hughes
Twelfth Night (Olivia) Theatr Clwyd Terry Hands
Three Sisters (Irina) Birmingham Rep Bill Bryden
Home Truths (Fanny) Birmingham Rep Tony Clarke
All’s Well That Ends Well Oxford Stage/National Tour Irina Brooke
Fortune’s Fool (Olga) Chichester & Tour Gale Edwards
Way Upstream (Fleur) Sheffield Crucible Deborah Page