SEETA
INDRANI

Television

Catastrophe (Series 1 - 4) (Harita - series recurring) Avalon/Channel 4 Ben Taylor & Jim O'Hanlon
Vera (Sandra Mandani) ITV Paul Gay
Unforgotten (Bryce - 3 episodes) Mainstreet Pictures/ITV Andy Wilson
Shakespeare and Hathaway (Cecilia Tekler) BBC Richard Signey
Trust Me (Amira Shah) BBC Amy Neil
Guerrilla (Savi Mundra) Fifty Fathoms Productions/Sky Atlantic/Showtime John Ridley & Sam Miller
Born To Kill (Anjali) Channel 4 Bruce Goodison
Bucket (Dr Kim) BBC Rebecca Rycroft
Casualty (Kahira Tahar) BBC Sean Gleeson
Count Arthur Strong (Moore) BBC Graham Linehan
Killing Jesus (Mariyam) Scott Free Productions Chris Menaul
Midsomer Murders (Sujan Lennard) Bentley Productions/ITV Nick Laughland
Catherine Tate's Nan (Therapist) Tiger Aspect Productions/BBC Geoff Posner
The Five (Dr Aida Khan - 2 episodes) Sky/Red Productions Mark Tonder
DCI Banks (Anaan Suleman) Left Bank Pictures/ITV Craig Pickles
Covert Affairs (Sana - 3 episodes) USA Network Christine Moore & Larysa Kondracki
Casualty (DCI Stella Morton) BBC David Tucker
The Psychopath Next Door (Dr Susan Roberts) ITV/Sky Living Kieron J Walsh
Wizards vs Aliens (Mrs Veraswamy) BBC Mark Everest
The Cafe (Series 2) (Ms Brenda Kiely - 5 episodes) Sky 1 Robin Sheppard
The Cafe (Series 1) (Ms Brenda Kiely - 4 episodes) Sky 1 Craig Cash
The Jury (Series 2) (DI Adila Shah) ITV Michael Offer
Case Sensitive (Dr Salma Chaudhry - 2 episodes) Hat Trick Productions/ITV Charles Martin
EastEnders (Shameem - 2 episodes) BBC Jerry Smith
Doctors (Dr Lily Hassan - series regular 2008 - 2010) BBC Various
Holby City (Jennifer Bell) BBC Fraser MacDonald
The Good Housekeeping Guide (Elaine Casey) BBC Tom Sherry
My Life as a Popat (Series 2) (Sita) Feel Good Fiction Jonathan Gershfield
Casualty (Minna Russell) BBC Joss Agnew
Bad Girls (Psychiatrist) Shed Productions/ITV Jim Loach
Living It (Vijaya) BBC Rick Stroud
New Tricks (Bhavani) BBC Jon East
Meet the Magoons (Dolly Pathan) Channel 4 Hardeep Singh Kohli
Judge John Deed (Michelle Merton) BBC Tristram Powell
Shane (Fiancée) Avalon/ITV Audrey Cooke
I Fought the Law (Lata Ashok– 6 episodes) BBC Tom Pool
All About Me (Jenna) Celador/BBC Richard Boden
Strange (Rani Siva) BBC Joe Ahearne
Footballers' Wives (Dr Patel - 2 episodes) Shed Productions/ITV Craig Lines
Big Kids (Davinia Batterji) BBC Dez McCarthy
The Bill (WPC Norika Datta - series regular 1989 - 1998) Thames Television Various
Spatz (Marjorie) Thames Television Baz Taylor
Storytime (Presenter) Ragdoll Productions Sheila Fraser
Into Music (Presenter - 6 episodes) BBC Liz Bennett/Sheila Fraser
Mathspy (Sam - 6 episodes) BBC David Roseveare
Inspector Morse (Laboratory Assistant) Zenith Productions/BBC Herbert Wise
Hunting The Squirrel (Mrs Chastri) Picture Palace Productions Stephen Wittaker
Damon And Debbie (Apala - 3 episodes) Mersey Television/Channel 4 Bob Carlton
Tripods (Katrina) BBC Bob Blagden
Dido And Aeneas London Weekend Television John Retallack/Daniel Wyles
Timon Of Athens BBC Jonathan Miller

 

film

Transformers: The Last Knight (News Reader) Paramount Pictures Michael Bay
Broken (Dr Mortimer) BBC Films Rufus Norris
Arthur Christmas (Indian Elf) Aardman Animations Sarah Smith
Little Crackers (Short) Little Sprout/Sky Sanjeev Baskar
The Banker (Short)* Revolution Films Kelly Broad
*Winner of the Best BAFTA Short 2005
The Order (Indian Doctor) Twentieth Century Fox Brian Helgeland

 

THEATRE

Romeo and Juliet (Lady Capulet) Southwark Playhouse Thomas Hescott
The Mikado (Pitti Sing) Carl Rosa Opera Company/Australia & New Zealand Tour Eric Roberts
Die Fledermaus (Prince Orlovsky) Carl Rosa Opera Company Peter Mulloy
Cruel Garden (Spanish Singer) Rambert Dance Company Christopher Bruce/Lindsay Kemp
Jack And The Beanstalk (Princess Sesame) Theatre Royal Plymouth Tudor Davis
Eyam (Katherine Mompesson) Bridewell Theatre Stephen Clark
The Tempest (Ariel) Barbican Hall/Radio 3 Richard Williams/Cond: Neeme Jarvi
A - Ronne Innereklang Music Theatre/Almeida
Oedipus (Chorus) Manchester Royal Exchange Casper Wrede/Ian McDiarmid
Macbeth (Lady MacDuff/Witch) Great Eastern Stage Ian McKeand
Midday Sun (Mary) ICA/Holland Festival John Ashford/ Geraldine Pilgrim/Peter Brooks
Belisa (Belisa) Grove Theatre
Jean Seberg Royal National Theatre Peter Hall
Caucasian Chalk Circle (Natella Abashvilli) Oxford Stage Company Richard Williams
Henry IV (Lady Percy) Oxford Stage Company Richard Williams
CATS (Cassandra - Original Cast) New London Theatre Trevor Nunn/Gillian Lynne
Peter Pan (Tiger Lily) RSC Trevor Nunn/John Caird
Poppy RSC Terry Hands

 

Radio

Produce (Dr Ahmed) BBC Radio 4 Abigail Le Fleming
Homesick (Narrator) BBC Radio 4 Extra
Book Of The Week: The Ox Tales BBC Radio 4 Clive Brill
Book Of The Week: Heartland BBC Radio 4 Jane Marshall
Book Of The Week: The Making Of Mr Hai's Daughter BBC Radio 4 Jane Marshall
Book At Bedtime: A Thousand Splendid Suns BBC Radio 4 Jane Marshall
Citizens (Anita Sharma - reg 87 - 89) BBC Radio 4 Clive Brill/Marilyn Imrie BBC Radio 4 Clive Brill/Marilyn Imrie
The Peacock Garden BBC World Service Jane Marshall
The Middle Man & Other Stories BBC Radio 4 John Goudie