SHARON
D CLARKE MBE

Television

Unforgotten (Chantelle Blisset) ITV1/Mainstreet Pictures Andy Wilson
You, Me & Them II (Nola) Hat Trick Productions Ben Gosling Fuller
Death in Paradise (Zeta) BBC Richard Signy
New Tricks (Sarah Kaye) BBC Brian Grant
Psychobitches (Bessie Smith/ Nina Simone) Tiger Aspect for Sky Arts Jeremy Dyson
Justin's House CBBC
Eastenders (Kendra) BBC Clive Arnold
The Shadow Line (Mrs Dixon - 2 eps) Company Pictures Hugo Blick
The Bill (Denise Jones) Talkback Thames Gary Love
Last Choir Standing (Judge) BBC Television
Casualty (Lola Griffin) BBC Various
Holby Blue (Lola Griffin) BBC Sarah O Gorman
Holby City (Lola Griffin - series reg) BBC Various
Boo! (Narrator/ Singer) Tell-Tale Productions Various
The Crust (Grandma Flossie) BBC Maddie Darrall
Holby City (June Singleton) BBC Clive Arnold
Waking the Dead (Camelia Baptiste) BBC Bestan Morris Evans
Soldier, Soldier (Receptionist) Central Independent TV Bruce MacDonald
Between The Lines (Cook) BBC Roy Battersby
Children's Ward (Mrs Richardson) Granada Julian Jarrold/Alan Bell
Eastenders (Lizzie Burton) BBC Garth Tucker
Stop, Look, Listen (Mary Seacole) Channel 4
The Singing Detective (Night Nurse - 6 eps) BBC Jon Amiel

 

film

Tau (Queenpin) Tau Productions Frederico D'Alessandro
Sugarhouse (Crystal) Collision Ltd Gary Love
Secret Society (Typhoon) Focus Film Imogen Kimmel
Beautiful People (Nurse Tina) BFI Jasmin Dizdar
Broken Glass (Flora) BBC/WGBH David Thacker
Tumble Down (1st Night Nurse) BBC Richard Eyre

 

THEATRE

Caroline, Or Change (Caroline Thibodeaux) Chichester Festival Theatre Michael Longhurst
The Life (Sonja) Southwark Playhouse Michael Blakemore
Sleeping Beauty (Bad Fairy) Hackney Empire Susie McKenna
Pigs and Dogs Royal Court Theatre Dominic Cooke
Ma Rainey's Black Bottom (Ma Rainey) National Theatre Dominic Cooke
The Wolf in Snakeskin Shoes (First Lady Toof and Chorus Leader) Tricycle Theatre Indhu Rubasingham
An Oak Tree National Theatre Tim Crouch
Everyman (Mother) National Theatre Rufus Norris
Romeo and Juliet (Nurse) Rose Theatre, Kingston Sally Cookson
The Wind In The Williows - Workshop Willows London Ltd Rachel Kavanaugh
Lonely Londoners by Roy Williams - Workshop (Tanty) National Theatre Studios Michael Buffong
Porgy and Bess (Mariah) Open Air Theatre, Regents Park Timothy Sheader
Blues in the Night (The Woman) Hackney Empire Susie McKenna
Amen Corner (Odessa)* National Theatre Rufus Norris
*2014 Olivier Award Winner - Best Supporting Actress
Ghost (Oda Mae Brown)* Hello Ent. / Paramount Pic. Matthew Warchus
*2012 Olivier Award Nominee - Best Performance in a Supporting Role in a Musical
Hairspray (Motormouth Maybelle) Stage Entertainment UK Jack O'Brien
Vagina Monologues (Woman) Mark Goucher
Once On This Island (Asaka) Nottingham Playhouse Susie McKenna
Vagina Monologues (Woman) Hackney Empire Paul Foster
Lift Off Curve Theatre Paul Kerrison
Vagina Monologues (Woman) Wolverhampton Grand Timothy Sheader
Chicago (Mama Morton) Adelphi Theatre Alison Pollard
We Will Rock You (Killer Queen)* Dominion Theatre Christopher Reshaw
*2003 Olivier Award Nominee - Best Performance in a Supporting Role in a Musical
The Lion King (Rafiki) Lyceum Theatre Julie Taymor
Fame (Miss Sherman) Nick Grace Productions Runar Borge
Rent (Joanne Jefferson) Shaftsbury Theatre Michael Greif
Guys and Dolls (General Cartwright) National Theatre Richard Eyre
Mama I Want to Sing (Mama Winter) Cambridge Theatre Vy Higginsen
Once on this Island (Asaka)* Birmingham Rep. Theatre Gwenda Hughes/ David Toguri
*1995 Olivier Award nominee - Best Performance in a Supporting Role in a Musical
Little Shop of Horrors (Voice of Audrey 2) Leicester Haymarket Theatre Tim Flavin

 

Radio

Beloved (Ella) BBC Radio 4 Sasha Yevtushenko
Sensationomics (Lacey - lead) BBC Radio 4 Marion Nancarrow
Scorched (Taxi Driver) BBC Radio 4 Peter Wild
Bad Faith (Juana) BBC Radio 4 Mary Peate
Handprint (Vocalist) BBC Radio 4 Mary Peate
Jingles (Savannah) BBC Radio 4 Pam Fraser Solomon