WUNMI
MOSAKU

Television

Luther (DS Catherine Halliday - series regular) BBC Jamie Payne
Kiri (DI Palmer) The Forge/Channel 4 Euros Lyn
The End of The F***ing World (Terri) Clerkenwell Films/Netflix Jonathan Entwistle/Lucy Tcherniak
Fearless (CS Olivia Greenward - series reg) Mammoth Screen Pete Travis
Guerrilla (Kenya - series reg) Fifty Fathoms Ltd. John Ridley/Sam Miller
Mission Control (Rayna) Eye Productions Ltd Jeremy Podeswa
Our Loved Boy (Gloria Taylor)* BBC Euros Lyn
*Winner - BAFTA Television Award for Best Supporting Actress
Black Mirror: Playtest (Katie) Netflix Dan Trachtenberg
Scott and Bailey (Rae) ITV Alex Kalymnios
Capital (Quentina - 3 eps) BBC Euros Lyn
Don't Take My Baby (Belinda) BBC Ben Anthony
In The Flesh II (Maxine Martin - series lead) BBC Jim O'Hanlon
Truckers (Danielle - guest lead) BBC Sheree Folkson
Le Grand: Cop In Paris (Angelique - series regular) Atlantique Productions Charlotte Sieling/Sheree Folkson/Kristoffer Nyholm/Stefan Schwarz
Dancing on the Edge (Carla - series lead) BBC Stephen Poliakoff
Black Out/The Fuse (Millie Caswell) BBC Tom Green
Vera II (DC Holly - series lead) ITV 1 Peter Hoar
Body Farm (Jane – series lead) BBC Diarmuid Lawrence
Stolen (Sonia) BBC Justin Chadwick
The Fuse (Milly - guest lead) BBC Tom Green
32 Brinkburn Street (Joy - series regular) BBC Dan Wilson
After The Break (Jai) Simon Greenwood/Matt Arnold
Vera (DC Holly – series lead) ITV1 Adrian Shergold/Peter Hoar/Farren Blackburn
Law and Order II (Tamika - guest lead) ITV1/Kudos Andy Goddard
One Night in Emergency (Beautiful Nurse) BBC Michael Offer
Silent Witness (Charlie) BBC Farren Blackburn
Father and Son (Stacey - series lead) ITV1/Leftbank Pictures Brian Kirk
Moses Jones (Joy - series lead)* BBC Michael Offer
*Winner - Best Actress in a Miniseries at the Rome Fiction Festival
The Clinic (Jasmine Sefate) RTE Lisa Mulcahy
The Bill (Sophie Dobbs) ITV Karl Neilson
Doctors (Kelly Stratairn) BBC Television Matt Carter
Sold/Homeboys (Female Firefighter) Touchpaper Television Barnaby Southcombe
Never Better (Charlie) World Productions/BBC 2 Martin Dennis
Weirdos (Waitress Girl) Roughcut Television Ash Atalla

 

film

Macbeth (Mother) GSP Studios Kit Monkman
The Escape (Sam) Improvised Films Ltd Dominic Savage
Fantastic Beasts and Where to Find Them (Beryl) Warner Bros David Yates
Macbeth (Mother) GSP Studios Kit Monkman
Batman vs Superman: Dawn of Justice (Kahina Ziri) Warner Bros Zack Snyder
Pan (Wendy's Mother) Berlanti Productions Joe Wright
Philomena (Young Nun) BBC Films Stephen Frears
Music's In The Bones - (Amina - short) Eclipse/BBC Dawn Walton
Patience (Patience - lead - short) Matthew Bird Sarah O’Gorman
Citadel (Marie - lead) Sigma Films Ciaran Foy
Stolen (Sonia Carney) BBC Justin Chadwick
I Am Slave (Malia - lead)* Slate Films Gabriel Range
*Winner - Best Actress, Birmingham Black International Film Festival 2010
*Winner - Best Actress, BEFFTA Awards 2010
*Nominee - Best On Screen Performance, Cultural Diversity Network Awards 2010
Womb (Erica) Razor Film Benedek Fliegauf
Women of Troy (Helen) Xaverian Phil Hawkins
Honeymooner (Seema) Honeymooner Ltd. Col Spector
Clone (Erica) Razor Film Produktion GmbH Benedek Fliegauf

 

THEATRE

Cyprus Avenue (Bridget) The Abbey & Royal Court Vicky Featherstone
Tiger Country (Rebecca/Comfort) Hampstead Theatre Nina Raine
Mr Burns (Quincy/Marge) Almeida Theatre Robert Icke
Truth and Reconciliation (Rwandan Widow) The Royal Court Debbie Tucker Green
Playlist (Patience) Theatre 503 Derek Bond
Dick (The Girl) Nabokov/Southwark Playhse Nadia Latif
Katrina (Marina) The Bargehouse, London Jonathan Holmes
Ugly Shy Girls (Word Orchestra) Queen Elizabeth Hall Laura Dockrill
Mules (Rog/Ali/Lyla) Young Vic Amy Hodge
The Vertical Hour (Terri) The Royal Court Jeremy Herrin
Rough Crossings (Sally Peters) Headlong Tour/Lyric Hammermith Rupert Goold
The Great Theatre of the World (Beauty) The Arcola Theatre William Gaskill
Incomplete and Random Acts of Kindness(Shanika) RADA Graham Watts
Barbarians (Tatyana) RADA Che Walker
Cathy and Heathcliff (Nelly Dean) RADA William Gaskill
A Mouthful of Birds (Marcia) RADA Che Walker
The Beggars Opera (Hannah/Dolly Trull) RADA Geoff Bullen
Richard III (Queen Elizabeth) RSC/RADA Jennie Buckman

 

Radio

Mary Queen of Scots/The Stuarts (Flamina) BBC Radio Jessica Dromgoole/Sasha Yevtushenko
Something Understood Whistledown
Crisis (Rita) BBC Radio Sur Fry
Amazing Grace (Grace) BBC Radio Justine Potter
Voice/Normal and Nat (Shanice) BBC Radio 4 Nadia Molinari
Bad Faith BBC Radio Mary Peate
Normal and Nat (Shanice) BBC Radio 4 Nadia Molinari
The Vertical Hour (Terri) Catherine Bailey Prod. /BBC Radio 3 Jeremy Herrin