CHRISTOPHER
ETTRIDGE

Television

Birds of A Feather (Harvey) Alomo Productions Martin Dennis
Mr Selfridge (Mr King) ITV Lawrence Till
Julius Caesar (Appolonius) Sweetvalley Uli Edel
A is for Acid (Steven Rogers) YTV Harry Bradbeer
Dickens (2 episodes - John Byrne) BBC, Opus Arte Chris Granlund
Eastenders (Graham) BBC Jamie Annett
Doctors BBC John Greening
Worst Witch HTV Stefen Pleszcznski
Goodnight Sweetheart (6 series - PC Deadman) Alomo Robin Nash/Terry Kinane
Eastenders BBC Philip Casson
Bramwell Carlton David Tucker
The Old Curiosity Shop Disney Kevin Connor
The Decent Thing HTV Dave Bond
Harry Union Pictures Lawrence Moody
Hard Times BBC Peter Barnes
Casualty BBC John Darnell
Boot Street Band BBC John Smith
Minder Thames Diarmuid Laurence
Goodbye Columbus Greenpoint TV Peter Barnes
The Bill Thames Bill Pryde
Love Hurts Alomo Guy Slater
Rag Doll HTV Terry Johnson
Death is Part of the Process BBC Bill Hays
The Glory Boys YTV Michael Ferguson
Anthony and Cleopatra BBC Jonathan Miller

 

film

Hitler: the Rise of Evil (Von Schleicher) Alliance Atlantis Christian Duguay
Dog-Days Chris Morris
I Capture The Castle BBC Films Tim Fywell
Kevin and Perry Tiger Aspect Ed Bye
Esther, Queen of Persia Lube Films Rafaelle Mertes
Warburg (Hartley) Modfilms Moshe Misrahe
The Chain (Sid Thomas) Jack Gold

 

THEATRE

The Night Watch (Mr Mundy/ Mr Wilson) Manchester Royal Exchange Rebecca Gatward
The History Boys (Headmaster) UK Tour Kate Saxton
Twelve Angry Men (Juror 11) Bill Kenwright Ltd Christopher Haydon
Middlemarch (Brooke/Bulstrode) Orange Tree Theatre Geoffrey Beavers
To Kill a Mockingbird (Mr Cunningham/Judge Taylor) Regent's Park Open Air Theatre Tim Sheader
Heather Gardner (Peregrine Brand) Birmingham Repertory Theatre Mike Bradwell
Medea (Carter) Headlong/Tour Mike Bartlett
Mary Shelley (Mr Godwin) Oxford Playhouse Polly Teale
Bedroom Farce (Ernest) New Wolsey Theatre Peter Rowe
Cardenio/TheCityMadam/MaratSade (Duke/ Holdfast) RSC Gregory Doran/Dominic Hill/Antony Neilson
Death of a Salesman (Uncle Ben) West Yorkshire Playhouse Sarah Esdaile
Heroes (Philippe) Watermill Theatre Paul Hart
His Dark Materials (Lord Boreal) Birmingham Rep/West Yorkshire Playhouse Rachel Kavanaugh
Hapgood (Paul Blair) Birmingham + West Yorks Rachel Kavanaugh
The Grouch (Lord Arne) West Yorkshire Playhouse Sarah Esdaile
Travels with my Aunt New Wolsey Ipswich Douglas Rintoul
The White Devil (Monticelso) Brighton Pavilion David Oyelowo
Talking to Terrorists (Norman Tebbit) Royal Court Max Stafford-Clark
Democracy (Nollau) National Michael Blakemore
Dinner RNT Fiona Buffini
Henry VI Parts I, II + III RSC Michael Boyd
Richard III RSC Michael Boyd
The Rivals Basingstoke Alasdair Ramsay
Dreaming Queens Theatre Peter Barnes
About the Boy/Bluebird Royal Court Rufus Norris/Gordon
One More Wasted Year Royal Court Mary Peate
Stranger’s House Royal Court Mary Peate
Serving it Up Bush John Lloyd
Three Birds Alighting on a Field Royal Court Max Stafford-Clark
Colquhoun and McBride Royal Court Lindsay Posner
Some Singing Blood Royal Court Jules Wright
Lady from the Sea Womens Playhouse Jules Wright
The Shape of the Table National Theatre Jenny Killick
The Man Who Had All the Luck Young Vic Paul Unwin
Twelfth Night Regents Park Ian Talbot
Midsummer Night’s Dream Regents Park Guy Slater
Two Gentlemen of Verona Regents Park Ian Talbot
Bartholomew Fair Regents Park Peter Barnes
Trumpets and Raspberries Phoenix Roger Smith
The Ice Chimney (One man show—Fringe First at Edinburgh) Lyric, Hammersmith John Chapman
Cherry Orchard Roundhouse Mike Alfreds
The Strongest Man in the World Roundhouse Nick Simmons
Heroes Watermill Hedda Beeby
Hapgood Birmingham Rep Rachel Kavanaugh
White Devil Brighton Pavilion David Oyelowo
The Grouch West Yorkshire Playhouse Sarah Esdaile
Travels with my Aunt New Wolsey Ipswich Douglas Rintoul
Dragon Island Hong Kong Michael Harley
Dead Funny Tour Terry Johnson
Winter in the Morning Watford Palace Lou Stein
Intimate Exchanges Bristol Old Vic Jude Kelly
Woman in Mind Newcastle John Blackmore
King John’s Jewel Birmingham Rep Bill Pryde
Macbeth Hong Kong Glen Walford
Midnite at the Starlite Birmingham Rep Bill Pryde
Can’t Pay, Won’t Pay Cambridge Th. Co. Glen Walford
Working Class Hero Nuffield Theatre David Gilmore
Joking Apart Crucible, Sheffield Rob Bettison
The Caretaker Nottingham Playhouse John Chapman
Hamlet Nottingham Playhouse John Chapman
Antonio (Nominated for Best Newcomer by Plays and Players) Nottingham Playhouse G. Reeves/P Barnes
Toads Nottingham Playhouse Geoffrey Reeves
Twelfth Night Lancaster Playhouse John Blackmore

 

Radio

Number 10 BBC Radio Clive Brill
Basil BBC Radio Clive Brill
Up The Khyber Path BBC Radio Mario Stylianides