CLARENCE
SMITH

Television

Casualty (Geoff Doyle) BBC Shaun Evans
The Selection (Sgt Cameron) Warner Bros Alex Graves
X Company (Dexter) Sony Pictures TV John Strickland
Undercover (DCI Lloyd) BBC James Hawes
Catastrophe (Tony) Channel 4 Ben Taylor
Coronation Street (Prosecution Barrister) ITV Tim Finn
Holby (Wyatt Law) BBC Daikin Marsh
Hollyoaks (QC Jonathan Reid) Channel 4 Lawrence Gough
Holby City (Craig Alcock) BBC David Innis Edwards
Doctors (Sergeant Rob Keavey) BBC Various
The Bill (Winstone) Talkback Thames Robbie D Maestro
The Last Detective (Ed) LWT Drama David Tucker
Holby City (Peter Vaughan) BBC Rob Evans
The Eustace Bros (Stuart Garvey) BBC Polly Hill
Waking The Dead (Dr Blackstone) BBC David Thacker
Eastenders (Maurice) BBC Various
Undercover Cops (Norwell) Blast Films/Channel 4 Ed Coulthard
Daylight Robbery (Marcus) Hewland Int David Innis Edwards
Melissa (Stevie) Diplomat Films Bill Anderson
Sharman (Cedric) World Pictures Bob Bierman
Midsummer Night's Dream (Demetruis) BBC Schools Stephen Unwin
Loved Up (Des) BBC Screen Two Peter Catania
Medics (Billy Cheshire) Granada Various
The Bill (Guest) Thames Jeremy Woolf
Full Stretch (Darrel) Witzend/Select TV Robert Altman
Casualty (Guest) BBC Michael Morris
Ebony (Guest) BBC Alby James

 

film

Nobody Wants The Night (Matt Henson) Canal+ Espana Isabel Coixet
The Last Invasion (James) UFO David Flores
Mexican Standoff (Lead) Film Four Ade Adepacba
Star Wars (Bravo 3) Jak Productions Ltd George Lucas
The Dinner (Carly) Film Four Francess-Ann Soloman
What Mother Told Me (Lead) Film Four Kwame Kwei-Armah
Half Moon Street BBC Bob Swain
Ford On Waters BFI Ian Colville

 

THEATRE

Hamlet/King Lear (Claudius & Albany) RSC Simon Godwin/Gregory Doran
King Lear (Cornwall) RSC David Farr
The Invisible Man (Lead) RSC Studio Kathryn Hunter
Anthony and Cleopatra (Pompey) RSC Michael Boyd
The Drunks (Babitsky) RSC Anthony Neilson
American Trade (Jude) RSC Jamie Lloyd
As You Like It (Duke Senior) RSC Michael Boyd
King Lear (Cornwall) Headlong Rupert Goold
Noughts and Crosses RSC Dominic Cooke
Pure Gold (Simon) Soho Theatre Indhu Rubasingham
Winter's Tale (Cleonomes) RSC Dominic Cooke
Pericles (Antioches) RSC Dominic Cooke
Shrieks of Laughter (Peter) Chester Gateway Maria Aberg
Design For Living (Leo) Royal Exchange Marianne Elliot
Macbeth (Macduff) Arcola Theatre Jack Shephard
Les Blancs (Abioseh) Royal Exchange Greg Hersov/Marianne Elliott
The Storm (Kuryash) Almeida Hettie Macdonald
As You Like It (Amiens) The Tokyo Globe Lucy Bailey
The Honest Whore (Matteo) The Globe Jack Shepherd
The Merchant of Venice (Lorenzo) The Globe Richard Oliver
King Leah (Edmond) Southward Playhouse Jack Shepherd
Love At A Loss (Beaumine) Wild Iris Theatre Company Polly Irvine
Romeo And Juliet (Romeo) Bristol Old Vic Andy Hay
Fuente Ovenjuna (Gonzales) Bristol Old Vic Andy Hay
Yerman (Victor) Bristol Old Vic
Blood Brothers (Eddie) Bristol Old Vic Andy Hay
Hiawatha (Hiawatha) Bristol Old Vic
The Jamaican Airman Foresees (Lead) The Royal Court Hettie McDonald
King Lear RSC Nicholas Hytner
Don Juan (Don Octavio) RSC Danny Boyle
Out Country's Good (Trench) The Royal Court Max Stafford Clarke
Romeo And Juliet (Tibalt) Gazebo Jim Bywater
Charity Event The Royal Court Theatre David Sulkin
Success or Failure (Lead) Umoja Company Gloria Hamilton
All The Deserve Temba Alby James
Smith (Smith) Salzburg National Theatre Jan Guaire

 

 

 

Skills

Other Skills Salsa dance; Tango; Singing*; Drums/Percussion; Swimming; Scuber Diving*