COL
FARRELL

Television

New Tricks ITV1 Kenny Glenaan
Eastenders BBC1 Richard Platt
Kingdom Portman Films Metin Huseyin
Heartbeat YTV
Last of the Summer Wine BBC Alan Bell
A Touch Of Frost YTV Roger Bamford
David Copperfield BBC Simon Curtis
The Bill Thames
Heartbeat YTV Frank Smith
Coronation Street Granada Mike Adams
Midsomer Murders Bentley Prods Baz Taylor
I’m Alan Partridge BBC Armando Ianucci
Eastenders BBC Brett Fallis
In Suspicious Circumstances Granada Julian Ferrino
The Bill Thames Jeremy Silbertson
Signs and Wonders BBC Maurice Phillips
Seaforth Initial/BBC Peter Smith
Heroes and Villains Tiger Aspect
Pie in the Sky Select/BBC Martin Hutchings
Lovejoy BBC Jim Hill
Casualty BBC Philip Casson
Minder Euston Films Richard Standeven
Boon Central Anya Kamilleri
Oasis Zenith Chris Clough
Between the Lines BBC Jenny Killick
Murder East, Murder West Viva Peter Smith
Woman of Property BBC Julian Richards
The Bill Thames J M Phillips
Shelley (Guest Lead) Thames Tony Parker
Dramarama (Brian) TVS Alistair Clark
Back On the Rock N' Roll (Wobbler) Thames Mary Stewart
Lytton's Diaries (Asst Ed, all eps) Thames Derek Bennett
Little Grey Home in the West (Lead) Tham/Ch4 Allan Horrocks
The Good Doctor (Wyatt) HTV
In Loving Memory (Ernie Hadfield) Yorkshire Ronnie Baxter
All Together Now (Matthew) BBC Robin Midgeley
Little and Large (sketches) BBC Bill Wilson
Minder (Tasty Tim) Euston
Thicker Than Water (series regular) Yorkshire
In Loving Memory (series regular) Yorkshire
Trinity Tales BBC
Jingle Bells (BBC Play for Today) BBC
Dial Rudolph Valentino One One BBC
Jorrocks (serial running character) BBC
The Lump (BBC Play) BBC

 

film

Keeping Rosy (Agnes' Husband) Steve Reeves
Oh What a Lovely War Sir Richard Attenborough
A Bridge Too Far Sir Richard Attenborough
Ghandi Sir Richard Attenborough
The Land That Time Forgot Kevin Connor

 

THEATRE

Young Chekhov Trilogy (Marko/Guest) National Theatre Jonathan Kent
Platonov/Ivanov (Marko/Guest) Chichester Jonathan Kent
Cornelius (Mr Biddle) Finborough/New York Sam Yeates
The Taming of the Shrew RSC Lucy Bailey
That Old Feeling The Mill at Sonning Alvin Rakoff
Quartet Oldham Coliseum Kevin Shaw
Turandot Hampstead Theatre Tony Clark
The Cracks in my Skin Royal Exchange
Chains Orange Tree Auriel Smith
Shadowlands Salisbury Joanna Read
Arms and the Man Salisbury Christopher Luscombe
Of Mice and Men Mercury Theatre Nikolai Foster
The Railway Children Nottingham Playhouse Andrew Brakewell
Happy Days Bath and West End Peter Hall
The Fight for Barbara/Design for Living Bath & Tour Thea Sharrock/Peter Hall
Kiss me Kate Victoria Palace Michael Blakemore
Guys and Dolls Sheffield Rachel Kavanaugh
Lettice And Lovage Exeter Gwyneth Powell
Hamlet (Polonius) Greenwich Nick Gelon
Volunteers The Gate Mick Gordon
Loot Plymouth Nick Stimpson
As You Like It RSC Steven Pimlott
Three Hours After Marriage RSC Richard Cottrell
Troilus and Cressida RSC Ian Judge
Les Enfants du Paradis RSC Simon Callow
Zenobia Young Vic Mike Ockrent
Portrait of a Woaman Orange Tree Sam Walters
Flora the Red Menace Orange Tree Sam Walters
Brighton Rock Yorkshire Vicky Featherstone
The Sisterhood Minerva Tony Britton
Henry VIII Chichester Ian Judge
Two By Two Ipswich Gerry Tebbutt
Cyrano de Bergerac (Ragueneau) Greenwich Matthew Francis
The Man Who Had All The Luck (Patterson Beeves) Young Vic Paul Unwin
A Christmas Carol (Scrooge) Young Vic Gwenda Hughes
Entertaining Mr Sloane (Ed) Bristol Debbie Shewell
Pygmalion (Doolittle) Oxford/Tour R Williams
This Happy Breed (Frank Gibbons) Bristol Philip Grout
Funny Girl (Ed) Sheffield Clare Venables
Incidental Music (Singer) Orange Tree Sam Walters
Mother's Day Royal Court
Chips With Everything Royal Court/Vaudeville
Half A Sixpence Cambridge
As You Like It Vaudeville/Birmingham
Poor Horace Vaudeville/Bristol
School For Scandal Coventry/Tour
Trelawney Of the Wells Liverpool
Boys in the Band Liverpool
Love's Labour's Lost Leatherhead
Hedda Gabler Chester
A Midsummer Night's Dream Edinburgh Festival
The Tempest Edinburgh Festival
Dangerous Corner Vienna English Theatre
Wedding Song Watford
FOR THE ENGLISH SHAKESPEARE COMPANY
Romeo & Juliet (Capulet) Tour M Bogdanov
Twelfth Night (Feste) Tour M Bogdanov
Macbeth Tour M Bogdanov
Richard II York M Bogdanov
Henry IV, Part I (Bardolph) York
Henry IV, Part II (Bardolph) York
Henry V (Bardolph/Erpingham) York
House of Lancaster (Gloucester) York
House of York (Brackenbury) York
Richard III (Brackenbury/Blunt) York