JAMES
FLEET

Television

Hospital People (Neville Burley) Roughcut TBC
Midsomer Murders (Michael Falconer) ITV Matt Carter
Houdini & Doyle (Dr Pilsen) ITV 1 Robert Lieberman
Billionaire Boy (Mr Darrow) BBC1 Matt Lipsey
Indian Summers (Hawthorne - 4 eps) Channel 4 John Alexander
Sky Arts Playhouse: The Artist (The Professor) Sky Dan Zeff
Top Coppers (Leatherby - guest lead) BBC/Roughcut Cein McGillicuddy
Partners in Crime (Carter - series lead) BBC/Endor Productions Ed Hall
The Hollow Crown 2 (Hastings) BBC/Neal Street Productions Dominic Cooke
Bad Education (Richard - 2 eps) BBC Various
Plebs (Gaius Maecenas - guest lead) ITV Sam Leifer
Comedy Playhouse: Monks (Abbott - lead) BBC Dominic Brigstocke
Outlander (Rev. Wakefield - 4 eps) STARZ John Dahl, Anna Foerster,Brian Kelly, Richard Clark
Death Comes to Pemberley (Mr Bennett) BBC Daniel Percival
Blandings (Col. Fanshawe) BBC Mandie Fletcher
Father Brown (Dr Adam Crawford) BBC Matt Carter
Citizen Khan (Professor Stephens) BBC Nick Wood
Murder On The Homefront (Prof .Henry) ITV Geoff Sax
Death In Paradise II (Tipping) BBC David O'Neill
It's Kevin (Doctor) BBC Ian Kirkby
Just Around The Corner (Ed - Lead) Hat Trick/C4 Andy Hamilton/Guy Jenkin
Big Bad World (Neil - series reg) Objective Productions Tristram Shapeero
Kevin Eldon Pilot (Doctor) BBC Ian Kirkby
The Function Room (Arthur) CH4 Barbara Wiltshire
Lewis (Dr Alex Falcon) ITV Brian kelly
Being Human III (George Senior) BBC Phil John
Coronation Street (Robbie – 7 Eps) ITV Various
Micro Men (Kenneth Baker) BBC 4 Saul Metzstein
Skins 3 (Martin) CH4 Charles Martin
Hotel Babylon (Martin Armstrong) BBC Jim Loach
Little Dorrit (Frederick Dorrit) BBC Dearbhla Walsh/Diarmuid Lawrence
Harley Street (Max Davis Carnival films/ITV Barnaby Southcombe
Legit (Peter) Comedy Unit/BBC Ian Davidson
Midsomer Murders (Ralph Plummer) Bentley Renny Rye
Sea of Souls (Hugo) BBC Brian Kelly
Monarch of the Glen (Liam) Ecosse/BBC David Caffrey
Murder in Suburbia (John Stanton) Carlton Douglas Mackinnon
Family Business (David) Tiger Aspect Sarah Harding
Promoted to Glory (Prenderghast) Thames TV Richard Spence
Young Arthur (Merlin) NBC Mikhail Solomons
Fields of Gold (Alan Buckley MP) BBC Mikhail Solomons
Dick Whittington (Alderman Fitzwarren) ITV Geoff Posner
Brotherly Love (Frank Robertson - lead) BBC Ron Bain
Chambers (Hilary Tipping – 2 series) BBC Paul Schlesinger
Spark (Ashley Parkerwell - series lead) BBC A de Chastelai-Smith
Underworld (William - series co-lead) Channel 4 Liddy Oldroyd
Dance to the Music of Time (Moreland) Channel 4 Christopher Morahan/Alvin
RakoffCows (Thor Johnson) Pozzitive for Ch 4 Geoff Posner
Crossing the Floor (Prime Minister) Hat Trick Guy Jenkin
Harry Enfield and Chums Tiger Aspect Dominic Brigstocke
Moll Flanders (James Bland) Granada David Attwood
Lord of Misrule (Prime Minister) Hat Trick Guy Jenkin
The Vicar of Dibley (5 series) BBC Dewi Humphries/Ed Bye
Milner (Hugh Bonning) Talk Back John Strickland
Cracker (Michael Trant) Granada Julian Jarrold
Murder Most Horrid (Tom) Talk Back Dewi Humphries
Screen One: Running Late Cinema Verity Udayan Prasad
Head Hunters (Alan Spence) BBC Simon Langton
A Year in Provence (Hugo Compton) BBC David Tucker
The Bill Thames Udayan Prasad
Advocates II STV Peter Barber-Fleming
Boon Central Laurence Moody
The Common Pursuit (Peter, co-lead) BBC Christopher Morahan
Screen Two: They Never Slept (co-lead) BBC Udayan Prasad
Ruth Rendell Mystery (Neil) TVS Bill Hayes
Grange Hill (Mr Brown) BBC Carol Wilkes
The Omega Factor (Ian Inglis) BBC Kenny McBain

 

film

Love of My Life (Tom) Joan Carr-Wiggin
Love & Friendship (Sir Reginald DeCourcy) Whit Stillman
Mr Turner (Constable) Mike Leigh
The Decoy Bride (William Sangster) Sheree Folkson
Tristram Shandy: A Cock and Bull Story (Andrew) Michael Winterbottom
Lady Godiva: Back in the Saddle (Alan Jenkins) Baz Taylor
The Phantom of the Opera (Lefevre) Joel Schumacher
Blackball (Alan the Pipe) Mel Smith
South from Granada (Lytton Strachey) Fernando Collomo
Two Men Went To War (Major Bates) John Henderson
Charlotte Grey (Cannerly) Gillian Armstrong
Kevin and Perry (Dad) Ed Bye
Milk (Adrian - lead) William Brookfield
Frenchman’s Creek (Sir Harry - co-lead) Ferdinand Fairfax
Remember Me (Donald) Nick Hurran
Eskimo Day Piers Haggard
Butterfly Effect (lead) Fernando Colomo
The Grotesque John Paul Davidson
Sense and Sensibility (John Dashwood) Ang Lee
Three Steps to Heaven (co-lead) Constantine Ginaris
Four Weddings and a Funeral (Tom) Mike Newell
Exchange of Fire (co-lead) Tony Bicat
Femme Fatale (co-lead) Udayan Prasad
Blue Black Permanent (Jim Thorburn) Margaret Tait
An Electric Moon (Simon Liddell) Pradip Krishen
Defence of the Realm (Mr Lewis) David Drury

 

THEATRE

Les Blancs (Dr Willie) The National Theatre Yael Farber
Forgotten Voices of The Great War(Captain Peter) Pleasance Theatre Trust Malcolm McKay
An Artist Decending a Staircase (Donner) Criterion Theatre Same Hodges
The Ladykillers (The Major) Liverpool/West End Sean Foley
The Heretic (Prof Kevin Maloney) The Royal Court Jeremy Herrin
Twelfth Night (Sir Andrew Aguecheek) RSC Gregory Doran
The Observer (Saunders) National Theatre Richard Eyre
In The Club (Philip Wardrobe) Hampstead Theatre/Tour David Grindley
Cloud Nine (Clive/ Cathy) Almeida Thea Sharrock
Habeas Corpus (Arthur Wicksteed) Bath/National Tour Peter Hall
Mary Stuart (Amyas Paulet) Donmar Warehouse Phyllida Lloyd
The Three Sisters (Kulygin) Playhouse Theatre Michael Blakemore
Art (Serge) Wyndhams Jenny Darnell
The Late Middle Classes National Tour Harold Pinter
Neville's Island Nottingham Harold Pinter
Just Between Ourselves Old Vic Terry Johnson
The Government Inspector Greenwich Matthew Francis
Berenice (Arsaces) National Tim Albery
As You Like It (Oliver) Old Vic Tim Albery
The Crimson Island The Gate Lou Stein
Winterset The Gate Lou Stein
An Orange for Baby The Gate John Antrobus
Up in the Hide The Gate Lou Stein
The Churchill Play (Captain Thompson) RSC Barry Kyle
The Taming of the Shrew (Hortensio) RSC Jonathan Miller
Hyde Park (Trier) RSC Barry Kyle
The Jew of Malta (Hortensio) RSC Barry Kyle
Waste (Walter Kent) RSC John Barton
The Dillen (Joshua Farrin) RSC Barry Kyle
Volpone (Peregrine) RSC Bill Alexander
A New Way to Pay Old Debts (Amble) RSC Adrian Noble
The Time of Your Life (Willie) RSC Howard Davies
Peter Pan (Slightly) RSC Trevor Nunn
Henry IV, I & II Peto/Feeble RSC Trevor Nunn
Money (Servant) RSC Bill Alexander
The Witch of Edmonton (Somerton) RSC Barry Kyle
A Midsummer Night's Dream (Flute) RSC Ron Daniels

 

Radio

The Government Inspector (Bobchinsky) BBC Jeremy Herrin
Fathers and Sons (Nikolai Kirsanov) BBC Martin Jarvis
The Stuarts BBC Marc Beeb
Gossip From the Pond BBC Sarah Blunt
Pilgrim BBC Marc Beeby
A Walk by the River (Teal BBC Peter Kavanagh
Austerlitz (Austerlitz John Taylor
Ironbridge Stairs Peter Kavanagh
The History of Titus Groan BBC Jeremy Mortimer/Gemma Jenkins
Two Pipe Problems Soundhous Marilyn Imrie
The Rivals (four episodes Matthew Mills
The Vertigo Trust Soundhous Clive Brill
Richard Bacon Show Radio Five Live Laura Marvin
Turf Wars BBC Peter Kavanagh
Setting a Glass BBC Kirsteen Cameron
Fireflies BBC Peter Kavanagh
The Real Sound of Music (Von Trapp) BBC Mary Ward Lowry
The Party Line (3 series) BBC Dawn Ellis
Aubrey’s Brief Lives BBC Abigail Le Fleming
The Spaceship BBC Sally Avens
The Castle (3 series) BBC/Pozzitive David Tyler
Three Large Beers BBC Liz Webbe
Late BBC Marc Beeby
Quartermaine’s Terms BBC Maria Aitken
Beast BBC Peter Kavanagh
The Brothers (3 series BBC Marc Beeby
Trafalgar BBC Karen Rose
Cut Me and I Bleed Elvis BBC Pam Marshall