JEREMY
CLYDE

Television

Mother's, Murderers & Mistresses (Tacitus) Hotsauce TV
Downton Abbey (Gen. Robertson) Carnival Film & TV Ashley Pearce
The Green, Green, Grass (Dewi) Shazam Productions Dewi Humphreys
Eastenders (Richard) BBC Jamie Annett
Unlawful Killing - Documentary (Michael Mansfield QC) Sphinx Entertainment Keith Allen
Ashes to Ashes (Chief Super) Kudos Film & Television Jonny Campbell
Love Soup (Larry) BBC Television Sandy Johnson
My Family (Dr Kent Hawthorne) DLT Entertainment Dewi Humphreys
Derailed (John Hendy QC) TV Film BBC Kenneth Glenaan
My Dad's the Prime Minister (Eliot) Juliet May
Alan Clarke Diaries (Jonathan Aitken) BBC Four Jon Jones
The Falklands Play (Sir Nicholas Henderson) BBC Four Michael Samuels
Dr Zhivago (Professor) E-Vision, Epsilon TV Giacomo Campiotti
Holocaust On Trial (Hon. Mr Justice Grey) Leslie Woodhead
The Colour of Justice(Mike Mansfield) Tricycle Theatre Nick Kent
A Rather English Marriage (Vivian) Wall to Wall Television Paul Seed
Taggart Movie (Charles Brown) Scottish Television Sarah Hellings
Is It Legal? (Dick) Hartswood Films Martin Dennis
By The Sword Divided (Charles I) BBC Television Brian Farnham
Heartbeat (Reggie) Roger Bamford
The Worst Witch (Michael Rafferty) Stefan Pleszczynski
Chambers (Vernon Ames) John Stroud
Midsomer Murders (Bill Mitchell) Bentley Productions Jeremy Silberston
Young Person's Guide to Becoming Bronco Films
A Rock Star (Debenham)
Casualty (Graham Toynbee/Clive) BBC Michael Owen Morris
The Moth (Reginald Thorman) Festival Film & TV Roy Battersby
Noah's Ark (Major Graveny) Carlton Television A.J. Quinn
In Suspicious Circumstances (Frank Smith) Sue Durkan
Half The Picture (Alan Clark/Higson) BBC Worldwide Nicholas Kent
Wycliff (Lord Hugh Bottrell) Harlech Television/HTV Martyn Friend
Class Act (Giles Penrose) James Cellan Jones
The Chief (Sir Anthony Maylor) A.J. Quinn
The Mixer (Paul) Taurus
Soldier, Soldier (Lt Col Hamish Murray) Laurence Moody
Screen Two (Gerry) Pedr James
Inspector Morse (Roger McMill) Central Independent TV Colin Gregg
Mistress of Suspense (Richard) Maurice Dugowson
Deadly Nightmares (Marvello) Atlantique Productions Bruno Gantillon
William Tell (Gov. Hermann Gessler) Cinecom
Bust (Marcus Creighton) David Carson
Campaign (David Postgate) Brian Farnham
Bergerac (Smythe) BBC Graeme Harper
Great Performance (Algernon Moncrieff) Consolidated Prod.
Blot on the Landscape (Densher) Roger Bamford
By The Sword Divided (Charles I) BBC Brian Farnham
TV Eye (Witness) Roger Thomas
The Boy Who Won The Pools (Mr Gresham) Roger Tucker
Invitation To The Wedding (Teddy Barrington) Chancery Lane Joseph Brooks
The Agatha Christie Hour (Richard Darrell) John Frankau
Charles & Diana: A Royal Love Story (Andrew Parker-Bowles) Edward S.Feldman Co. James Goldstone
Chronicle (W M Flinders Petrie) Anna Benson Gyles
The Year of the French (Malcolm Elliott) FR3 Lyon, RTÉ
Omnibus - Landseer (Reader) Leslie Megahey
Tales of the Unexpected (Charlie Prince/George Stamford) Anglia Television John Bruce / Chris Lovett
Ladykillers (Mr Kapadia) Granada Television Nicholas Ferguson
Schalcken the Painter (Godfried Schalcken) BBC Leslie Megahey
The Dick Francis Thriller: The Racing Game (Tom Mansfield) Yorkshire Television Lawrence Gordon Clark
BBC2 Playhouse (The Hon C. St. J. Denton) BBC James Cellan Jones
Crown Court (John Shemur) Granada Televsion
Sexton Blake and the Demon God (Sexton Blake) BBC Roger Tucker
Disraeli (Lord John Manners) Associated Television Claude Whatham
ITV Sunday Night Drama (Count Fitzallen / Aubrey Potter) ABC Weekend TV Les Chatfield / John Frankau
The Children of the New Forest (King Charles I) John Frankau
Just William (Archie Manniston) John Davies
The Duchess of Duke Street (Appleby) Bill Bain
Supernatural (Walter Von Lamont) BBC Simon Langton
Jubilee (Stephen) Valerie Hanson
Romance (Lord Jura) Thames Television Waris Hussein
Raffles (Alick Carruthers) Christopher Hodson
BBC Play of the Month (Harcourt/Borring/Edgar Anthony) BBC
The Expert (Martin Jessell) BBC Peter Graham Scott
The Onedin Line (Henry Briggs) BBC Raymond Menmuir
How Green Was My Valley (Iestyn Evans) 20th Cent. Fox TV/BBC Ronald Wilson
Moll Flanders (Edward) BBC Donald McWhinnie
Prometheus: The Life of Balzac(Raisson) BBC Joan Craft
The ITV Play (Lt. Fellows) Southern Television Lewis Rudd
Centre Play (Tony) BBC Graham Evans
Six Days of Justice (Mr Bullmore) Thames Television Richard Martin
Dr Watson and the Darkwater Hall Mystery (Miles) BBC James Cellan Jones
Affairs of the Heart (Guy Beauprey) LWT John Frankau
Dial M for Murder (Henry Frazer) BBC
The Pallisers (Gerard Maule) BBC Ronald Wilson
Great Mysteries (Maj. Frank Bruce) Anglia Television Alan Bromly
Vienna 1900 (Lt. Franzl von Schall) BBC Herbert Wise
The Befrienders (Colin Devenish) BBC Raymond Menmuir
Tales of Unease (Edward) LWT
The Way We Live Now (Lord Nidderdale) BBC James Cellan Jones
Thirty Minute Theatre (Alaric Goldsworthy) BBC John Warrington
Felony Squad (Tony Sloan) 20th Century Fox TV George McCowan
My Three Sons (Paul Drayton) Don Fedderson Prod. Frederick De Cordova
The Red Skelton Hour (Guest Vocalist) Van Bernard Prod.
Batman (Jeremy) 20th Century Fox James B. Clark
Laredo (Newton Weekes) Universal Television Howard Morris
The Patty Duke Show (Nigel) Chrislaw Productions / United Artists Television William Colleran
The Dick Van Dyke Show (Freddie) Calvada Productions Jerry Paris

 

film

Candle to Water (Boothy) Blind Productions Nihat Seven
Heaven on Earth (Douglas) (Short) Matthew Clyde
The Iron Lady (James T) Pathé, Film4 Phyllida Lloyd
The Rising: Ballad of Mangal Pandey(Hearsey) Kaleidoscope Ketan Mehta
The Musketeer (Lord Buckingham) MDP Worldwide Peter Hyams
Bodywork (Boss) Automatic Pilot Ltd Gareth Rhys Jones
Kaspar Hauser (Lord Stanhope) Arte, LFA Peter Sehr
Splitting Heirs (14th Duke) Prominent Features Robert Young
Wilt (Hugh) Rank Organisation/LWT Michael Tuchner
North Sea Hijack (Tipping) Cinema Seven Prod. Andrew V. McLaglen
Silver Bears (Nick Topping) EMI Films/Raleigh Films Ivan Passer
The Great St. Trinian's Train Robbery (Monty) British Lion Film Corp. idney Gilliat / Frank Launder

 

THEATRE

The Girls (Dennis) Phoenix/UK Tour Tim Firth
From Blaze to Blitz(Narrator/Noel) Inner Temple Hall Tom Kinninmont
3 Days In May (Halifax) Trafalgar Studios Alan Strachan
Called To Account (Ed Mortimer) Tricycle Theatre
Marrying The Mistress (Judge) Richmond Theatre David Taylor
Bloody Sunday Tricycle Theatre Nicholas Kent/Charlotte Westenra Nicholas Kent/Charlotte Westenra
Mrs Warren's Profession Oxford Playhouse Peter Hall
Nuremberg (Rosenberg) Tricycle Theatre Nick Kent
Half The Picture (Alan Clark) Tricycle Theatre Nick Kent
The Real Thing - Original Production (Max) Michael Codron Ltd Peter Wood