JOHN
HOPKINS

Television

Crown Court (Gabriel Knight) Lime Pictures Vicky Thomas
Poldark (Sir Francis Basset) BBC1 Joss Agnew
Endeavour (Dr Powell) ITV1 Borkur Sigthorsson
The Lodge (Samuel James) The Foundation TV Productions Matt Bloom/Des McCarthy
Lucky Man (semi-reg - Gallimore) Carnival Productions Jon East
Doctors (Matt Flowers) BBC1 Gary Williams
Catastrophe (Sandy Laybourne) Channel 4 Ben Taylor
Dancing on the Edge (Prince George - 3 eps) Ruby Film & Television Stephen Poliakoff
Hacks (Connor Feast) Hat Trick Guy Jenkin
Secret Diary of a Call Girl (Tom) Tiger Aspect Alex Garcia/Wayne Yip
Merlin (Sir Oswald) Shine Ltd David Moore
Identity (Curtis) ITV Brendan Maher
The Bill (Daniel Pfeiffer) ITV Reza Mouradi
Hotel Babylon (Phil) Carnival Films Andy Hay
Mutual Friends (Sam) Hat Trick Catherine Morshead
Wire in the Blood (Det Ins Andy Hall) Coastal Productions Philip John
Robin Hood (John of York) Tiger Aspect James Erskine
Tripping Over (Nathaniel) Five TV/ Network 10 Australia Ian Watson
The Path to 9/11 (Nicholas Lanier) ABC (USA) David L Cunningham
Midsomer Murders (Series VII - VIII reg.) Bentley Productions Various
Trial and Retribution (Ian Frogton) ITV Charles Beeson
Spooks (Anton) Kudos/ BBC Rob Bailey
Nicholas Nickleby (Lord Puck) ITV Steven Whitaker
Love in a Cold Climate (Robert Parker) BBC Tom Hooper

 

film

Face of an Angel (Joe) BBC Films Michael Winterbottom
Alice in Wonderland (Lowell) Bandersnatch Films Tim Burton
The Experiment (Morgan - Lead) Magician Pictures Dan Turner
The Swimming Pool (Frank - Lead) Calypso Film Borris Von Sychowski

 

THEATRE

The Boys in the Band (Alan) Park Theatre/tour/Vaudeville Adam Penford
Ross (Aircraftsmen) Chichester Adrian Noble
Ben Hur (Ben Hur) Tricycle Theatre Tim Carroll
Holy Warriors (Richard the Lionheart) The Globe James Dacre
Private Lives (Elyot) Edinburgh Lyceum Martin Duncan
Candide (Tim) RSC Lyndsey Turner
A Mad World My Masters (Penitent Brothel) RSC Sean Foley
Titus Andronicus (Saturninus) RSC Michael Fentiman
Marriage (Kochkaryov) Belgrade Theatre Hamish Glenn
Ben Hur (Ben Hur) Watermill Theatre Sean Foley/Patrick Barlow
The Deep Blue Sea (Freddie) Chichester Festival Theatre Philip Franks
Nijinsky (Legat/ De Gunsberg/ Dr Frenkel) Chichester Festival Theatre Philip Franks
Who's Afraid of Virginia Woolf? (Nick) Sheffield Crucible Erica Whyman
The Good Soldier (Edward) Bath Theatre Royal Matthew Lloyd
The 39 Steps (Richard Hannay) Fiery Angel/ Criterion Theatre Maria Aitken
The Seagull (Trigorin) The Factory Tim Carroll
Hamlet (Hamlet) The Factory Tim Carroll
The Country Wife (Harcourt) Theatre Royal Haymarket Jonathan Kent
Venus and Adonis (Narrator) RSC Gregory Doran
Antony and Cleopatra (Caesar) RSC Gregory Doran
The Tempest (Sebastian) RSC Rupert Goold
Screams From Job (Eli) Southwark Playhouse Tassos Stevens
Play/ Not I (Samuel Beckett) (Man) BAC Natalie Abrahami
Much Ado About Nothing (Claudio) RSC Gregory Doran
Antony and Cleopatra (Dolabella) RSC Michael Attenborough
King John (Dauphin) RSC Gregory Doran
Julius Caesar (Octavius) RSC Edward Hall
Love in a Wood (Servant) RSC Tim Supple

 

Radio

Dead Girls Tell No Tales BBC Radio Sean O'Connor
Ryse (Marius) Crytek Peter Gornstein
Regime Change (Ahmet) BBC Radio Jonquil Panting