JOHN
RAMM

Television

Quacks (Mr Burton) BBC 2 Andy De Emmony
Humans (Malcolm) Channel Four Sam Donovan
Count Arthur Strong (Max Baker) BBC Graham Lineham
Kevin Eldon Pilot (Bertrand Russell) BBC Ian Kirkby
Twenty Twelve (Nigel) BBC John Morton
Midsomer Murders (Vince) ITV1 Richard Holthouse
Doctors (Adrian) BBC Sean Gleeson
Krod Mandoon BBC2/Hattrick Alex Hardcastle
My Family BBC1 Nic Phillips
Foyle’s War (Ziegler) ITV Tristram Powell
The Palace (Peter – series reg) ITV Metin Huseyin
Losing It Clerkenwell Films/ITV Ben Bolt
Being Dom Joly BBC3 Richard Wells
The Queen’s Nose BBC1
Massive Landmarks of the 20th Century Channel Four Rick Stroud/Martin Duncan
People Like Us BBC2 John Morton
The Bill Thames TV Harry Bradbeer
The Bill Thames TV
South of The Border BBV TV
C4 Political Awards Channel Four Martin Duncan
Evening Standard Awards Channel Four Martin Duncan

 

film

On Chesil Beach (Postman Terry) BBC Films Dominic Cooke
Six Days (Crabb) GENERAL FILM (NZ) Toa Fraser
Love Punch (Ken) Love Punch Ltd Joel Hopkins
Food of Love Intrinsica Films Steven Poliakoff
The Nine Lives of Thomas Katz Strawberry Vale Ben Hopkins
Shakespeare in Love Miramax John Madden

 

THEATRE

Sheppey (Sheppey)* Orange Tree Theatre Paul Miller
*Winner of Best Male Actors at the Offies Awards
Much Ado About Nothing (Benedick) Theatr Clwyd Tamara Harvey
As You Like It (Duke Senior) National Theatre Polly Findlay
Bring up the Bodies (Harry Norris) RSC/West End Jeremy Herrin
Wolf Hall (Thomas More) RSC/West End Jeremy Herrin
The Low Road (Max Baker) Royal Court Dominic Cooke
Merry Wives of Windsor (Ford) RSC Phillip Breen
The Physicists (DI Richard Voss) Donmar Warehouse Josie Rourke
66 Books Bush Theatre Tamara Harvey
Much Ado About Nothing Wyndham’s Josie Rourke
The Deep Blue Sea WYP Sarah Esdaile
The Cherry Orchard Birmingham Rep Rachel Kavanaugh
The Goat, or Who is Julia? The Edinburgh Lyceum Dominic Hill
Breakfast at Tiffany’s Haymarket Theatre Sean Mathias
A Christmas Carol Rose Theatre Kingston Stephen Unwin
Little Dolls Bush Theatre Charlotte Gwinner
Flooded Grave Bush Theatre Josie Rourke
Tartuffe Liverpool Playhouse Gemma Bodinetz
Ring Round the Moon Playhouse Theatre Sean Mathias
The Swineherd Prince Birmingham Rep Teresa Ludovico
Uncle Vanya Birmingham Rep Rachel Kavanaugh
Nicholas Nickleby Chichester Jonathan Church/Philip Franks
And Then There Were None Gielgud Steven Pimlott
King Lear Chichester Steven Pimlott
Pedro the Great Pretender RSC Spanish Golden Age Mike Alfreds
Dog in a Manger RSC Spanish Golden Age Laurence Boswell
Twelfth Night Manchester Royal Exchange Lucy Bailey
The Green Man Plymouth Drum & The Bush Simon Stokes
The Golden Ass Shakespeare’s Globe Tim Caroll
A Midsummer Night’s Dream Shakespeare’s Globe Mike Alfreds
The Wonder of Sex National Theatre Martin Duncan
Cymbeline Shakespeares’s Globe Mike Alfreds
Buried Alive Plymouth Drum & Hampstead Mike Alfreds
The Messiah The Bush & Nat. Theatre of Brent Loveday Ingram
Rough Crossing Salisbury Playhouse/Watford Palace Joanna Read
The Winter’s Tale Salisbury Playhouse Joanna Read
The Fool (One Man Show) The Other Place Sacha Wares
Good Donmar Warehouse Michael Grandage
Love Upon the Throne Comedy Theatre/Edinburgh Festival Martin Duncan
Measure for Measure Barbican Theatre Stephane Braunschweig
Shakespeare the Truth National Theatre Brent Patrick Barlow
The Mysteries of Sex Nat. Theatre Brent/Notts Playhouse Martin Duncan
An Inspector Calls Garrick Theatre Steven Daldry
Time and the Room Nott Playhouse/Edinburgh Festival Martin Duncan
The Cabinet of Dr. Caligari Lyric, Hammersmith Martin Duncan
The Nose Nottingham Playhouse Martin Duncan
Rhinoceros Man in the Moon David Bridel
Great Expectations Oxford Stage Co Mark Brickman
Beulah Land ICA Lucy Bailey
Cherubin Royal Opera House Tim Albery
The Coal Dust Affair ATC Jane Collins
What Must They Think Monstrous Regiment Clare Venables
The Tempest Phoebus Cart Mark Rylance
Hamlet RSC Ron Daniels
Epicoene RSC Danny Boyle
Have RSC Janice Honeyman
The Threepenny Opera Scottish Opera Lucy Bailey
The Breasts of Tiresias Crucible, Sheffield Martin Duncan
The Bald Primadonna Crucible, Sheffield Martin Duncan
The Park Crucible, Sheffield Steven Pimlott
The Cherry Orchard Crucible, Sheffield Crucible, Sheffield Clare Venables
Zoo Story Crucible, Sheffield Stephen Daldry
The Winter’s Tale Crucible, Sheffield Steven Pimlott
Cider with Rosie Crucible, Sheffield Stephen Daldry
Tom Jones Crucible, Sheffield Andrew Wickes
Twelfth Night Crucible, Sheffield Steven Pimlott
Canterbury Tales Crucible, Sheffield Stephen Daldry
Accidental Death of An Anarchist Crucible, Sheffield Jane Collins
Amadeus Crucible, Sheffield Clare Venables
Death of a Salesman Crucible, Sheffield Mike Kay

 

Radio

Rumpole & the Explosive Evidence
A Nursery Tale
Inspector Steine
The Patrick and Maureen Maybe Music Experience by Patrick Barlow
Broadcasting House with The National Theatre of Brent
Private Passions with The National Theatre of Brent
The Complete and Utter History of The Mona Lisa (NTOB)
Daughter of the Air (RSC)