MIKE
BURNSIDE

Television

Poldark (Series 4) (Nathaniel Pearce) Mammoth Screen/BBC Joss Agnew/Brian Kelly
Liar (Sam - Caretaker) Brocess Ltd James Strong
Doctors (Archie Pryor) BBC Daniel Wilson
Dark Angel (Doctor) Dark Angel Productions Ltd Brian Percival
Dickensian (Mr Bagstock) Red Planet (Dickens) Ltd Mark Brozel
The Great Fire (Rope-Maker) Brigade One Jon Jones
Eastenders (Dougie Bunce) BBC Michael Owen Morris
The Best Possible Taste (BBC Commissionaire) BBC James Strong
Lewis (Pub landlord) ITV Bill Anderson
Miss Marple (George) LWT David Grindley
The Alan Clark Diaries (Big Barrie) BBC Jon Jones
The House That Jack Built BBC Nick Philips
American Embassy (Police Captain) Fox Steven Surjik
Pure Wickedness BBC Harry Hook
Family Affairs Channel 5 Various
The Bill (DAC Hicks - Regular) Thames Various
Noble and Silver Channel 4 Paul Thomas
Vanity Fair (Brown) BBC Marc Munden
Mosely (Neil Hawkins) Alamo Rob Knights
Eastenders (Boxing MC) BBC Various

 

film

Mr Holmes (Ann's Solicitor) Slight Trick Productions Bill Condon
Communion (Jacob) BBMF Greg Hall
F (Douglas) Gatlin Films Johannes Roberts
Chosyu 5 (Captain Boaz) Chosyu 5 Prods. Cho Igarashi
Miss Potter (George Brown) Phoenix Pictures Chris Noonan
Outlaw (Father Lee) Ingenious Film Partners Nick Love
Charlotte Gray (Training Officer) Ecosse Films Gillian Armstrong
Silent Cry (Nosey Neighbour) Silent Cry Productions Julian Richards

 

THEATRE

Raisin in the Sun (Lindner) Eclipse Theatre Company/Tour Dawn Walton
Terms and Conditions (Liv) White Bear Theatre Simon Usher
The Good Person of Szechwan (Various) Mercury Theatre Nikolai Foster
As You Like It (Adam) Grovesnor Park/Chester Nikolai Foster
Merlin and The Woods Of Time (Sir Gawain) Chester Performs Alexander Clifton
Demolition Man (Bert) Octagon Theare, Bolton David Thacker
She Stoops to Conquer (Mr Hardcastle) Nottingham Playhouse Lucy Pitman Wallace
Kes (Gryce/Mr Porter) Liverpool Playhouse/Tour Nikolai Foster
Hobson’s Choice (Hobson) OSO Arts Centre Ross Livingston
Animal Farm (Old Major/Benjamin) West Yorkshire Playhouse Nikolai Foster
London Assurance (Max Harkaway) Watermill Theatre/Tour Nikolai Foster
Amadeus (Van Swieten) Sheffield Crucible Nikolai Foster
Forget Me Not Lane (Charles) Stephen Joseph Theatre Bob Eaton
Touch Wood (Terrence) Stephen Joseph Theatre Tamara Harvey
Soap (Peter/ Floss) Royal&Derngate, Northampton Laurie Sansom
Moby Dick (Father Mapple) UK Tour/Compas Theatre Co. Neil Sissons
Harvest (Lewis) Royal Court Wilson Milam
The Seagull (Shamraev) Tour Neil Sissons
Mother Goose (Demon Discontent) Northcott Theatre, Exeter Ben Crocker
Charley's Aunt (Spettigue) Northcott Theatre, Exeter Richard Beecham
Taking Steps (Roland Crabbe) Tour Alex Holt
Mrs Warren’s Profession (Rev Samuel Gardner) Tour Peter Hall
The Real Inspector Hound (Birdboot) Northcott Theatre, Exeter Richard Beecham
Black Comedy (Melkett)
When The Wind Blows (Joe Bloggs) Southwark Playhouse David Newman
How the Other Half Loves (Frank Foster) Palace Theatre Watford Richard Beecham
Tropical Tree (Keisarburo) Edinburgh Festival/H’Smith Lyric Eiji Mihara
King Lear (Albany) Bristol Old Vic Jan Sargent
The Recruiting Officer (Pluck) Chichester Festival Theatre James Kerr
The Beggar’s Opera (Peachum) Wilton’s Music Hall Jonathan Miller
Svejk (Judge) The Gate Theatre Dalia Ibelhauptaite
In Love With Anton (Goitzev) Kings Head Harry Meacher
An Empty Plate in the Café du Grand Boeuf (Victor) New End Theatre Clive Perrott
The Madness of George III (Sir Boothby) National Theatre Nicholas Hytner
Candle Light (Baron) Tour Lou Stein
Volpone (Eunuch/Judge) Almeida Nicholas Hytner
To Kill A Mockingbird(Heck Tate) Mermaid Chris Hayes
Funny Peculiar (Desmond) Northbank Stewart Trotter
Camille (Russian Prince) Leeds Peter Watson
Pravda (Michael Quince) Leeds John Harrison
All's Well...(Parolles) Leeds John Harrison
FOR NORTHCOTT THEATRE, EXETER:
Twelfth Night (Sir Toby Belch) Northcott Theatre,Exeter Stewart Trotter
Funny Peculiar (Desmond) Northcott Theatre,Exeter Stewart Trotter
The Lady's Not For Burning (Hebble Tyson) Northcott Theatre,Exeter Stewart Trotter
Ten Little Indians (Armstrong) Northcott Theatre,Exeter Zoe Hicks
Toad of Toad Hall (Mr. Toad) Northcott Theatre,Exeter Stewart Trotter
Bent (Captain) Northcott Theatre,Exeter Declan Donnellan
School For Scandal (Crabtree) Northcott Theatre,Exeter Zoe Hicks
Lloyd George/My Father (Hubert) Northcott Theatre,Exeter Stewart Trotter
Show Boat (Vallon) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Two Planks & A Passion (Thomas) Northcott Theatre, Exeter Anthony Minghella
Perchance to Dream (Failsham) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
You Never Can Tell (Bouhn) Northcott Theatre, Exeter Zoe Hicks
Treasure Island (Trelawney) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Deep Blue Sea (Collyer) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Absurd Person Singular (Ronald) Northcott Theatre, Exeter Nicholas Hytner
Recruiting Officer (Costar Pearmain) Northcott Theatre, Exeter Nicholas Hytner
Rosencrantz and GuildensternAre Dead (Rosencrantz) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Hamlet (Rosencrantz) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Othello (Iago) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Aladdin (Widow Twankey) Northcott Theatre, Exeter Nicholas Hytner
Flare Path (Fl. Lt. Graham) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Love's Labour’s Lost (Dull) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Dandy Dick (Noah Topping) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
Murderer (The Murderer) Northcott Theatre, Exeter Nicholas Hytner
Dear Brutus (Matey) Northcott Theatre, Exeter Stewart Trotter
FOR THE GATE THEATRE:
The Adding Machine (Shrudlu) The Gate Theatre Lou Stein
Leonce and Lena (King Peter) The Gate Theatre Nick Hamm
Hitler in Liverpool (The Baron) The Gate Theatre Lou Stein
One Orange For the Baby (Andrew) The Gate Theatre Lou Stein
Up In the Hide (James) The Gate Theatre John Antrobus
Gringo Planet (Breznevitch) The Gate Theatre Nigel Hinds
FOR THE RSC:
A Christmas Carol (Mr Fezziwig) RSC Ian Judge
Twelfth Night (Fablan) RSC Ian Judge
Spring Awakening (Masked Gentleman) RSC Tim Supple
A Midsummer Night's Dream (Snout/Bottom) RSC Adrian Noble
A Venetian Twins (Bargello) RSC Michael Bogdanov
The Tempest (Boatswain) RSC Sam Mendes
Love's Labour's Lost (Dull) RSC Ian Judge
King Baby (Raymond) RSC Simon Usher
The Glowing Manikin (Bernie) RSC David M Thomson
Christie in Love (Christie) RSC Tim Hudson

 

Radio

The Lost Palace (Edward Coke) Fuel/Uninvited Guests Paul Clarke
Daughters of Britannia BBC Radio Hannah Adrassy