PAUL
BAZELY

Television

Benidorm 9 (Troy - 5 eps) ITV Robin Sheppard/David Sant
Black Mirror: Shut Up and Dance (The Man in the Woods) Netflix James Watkins
Benidorm 8 (Troy - series regular) ITV David Sant/Robin Sheppard
The Hollow Crown: Richard III (Catesby) BBC2 Dominic Cooke
Critical (Giles - series regular) Sky Jon East/Michael Keillor/ Philippa Langdale
Dr Who Christmas Special (Ven Garr) BBC Farren Blackburn
Little Crackers II: Shappi Khorsandi (Dad) Sky Chris Cotton
Benidorm IV (Troy - series regular) ITV Philippa Catt
Benidorm III (Troy – series regular) Tiger Aspect/ITV1 Sandy Johnson
Moving Wallpaper II (Andy) Kudos/ITV 1 Gordon Anderson
The IT Crowd III (Michael) Channel 4 Graham Linehan
Benidorm II (Troy – series regular) Tiger Aspect/ITV1 Sandy Johnson
Benidorm I (Troy – series regular) Tiger Aspect/ITV1 Kevin Allen
Casualty (Max Brennan) BBC Sharon Miller
Chopra Town Hat Trick/BBC 1 Sean Grundy
Green Wing (Anaesthetist) Freemantle/Channel 4
Shane ITV Audrey Cooke
Trial and Retribution (Dr Adam Nynargh) La Plante Prods/ITV1 Tristram Powell
The Brief (Asif Masood) Stuart Orme
Holby City BBC Audrey Cook
Canterbury Tales (Rajan) BBC John McKay
Doctors (Simon Desai) BBC
Waking The Dead BBC Ed Bennett
Heartbeat (Dr Deepak Rall) YTV Garth Tucker
New Voices - The Quiet Life (Jaz) YTV Oliver Horsbrough
Casualty (Gary Watson) BBC Marcus White
Resnick: Rough Treatment (Dipak Patel) BBC Peter Smith
Medics (Mr Carmichael) Granada Frank Smith
Resnick: Lonely Hearts (DC Dipak Patel) BBC Bruce Macdonald
Making Out (Tyrone - 2 eps) BBC Tom Cotter/Alister Hallum/Bren
Wuthering Heights (Heathcliff) BBC Jeremy Woolf
Emmerdale Farm YTV Jeremy Woolf

 

film

Tula: The Revolt (Louis Mercier) Fisheye Feature Films Jeroen Leinders
Jadoo (Kirit) Jadoo Films Ltd Amit Gupta
Pirates of the Caribbean:On Stranger Tides (Salaman) Disney Rob Marshall
Vanity Fair (Biju) Focus Features Mira Nair
Three Blind Mice Caldera/De Fanti Entertainment Mathias Ledoux
See Red (Anwar Abbas - short) BFI/Film Four Shafiq Vellani
Shadowscan (Amir - short) BFI/Film Four Tinge Krishnan

 

THEATRE

The White Devil (Francisco) Shakespeare's Globe Annie Ryan
Drawing The Line (Jinnah) Hampstead Theatre Howard Davies
The Djinns Of Eidgah (Solider 1/Abbeajaan) Royal Court Richard Twyman
White Rabbit, Red Rabbit Brighton Festival Nassim Soleimanpour
Really Old, Like Forty-five (Mike) National Theatre Anna Mackmin
Timing (Phil) King’s Head Tamara Harvey
The Duchess of Malfi (Antonio) Brighton International Festival
Twelfth Night (Andrew Aguecheek) Albery Theatre Steven Beresford
A Passage to India (Dr Aziz) Shared Experience Nancy Meckler
Hamlet (Guildenstern) National John Caird
The Waiting Room National Indu Rubasingham
Haroun and the Sea of Stories National Tim Supple
Last Dance at Dum Dum New Ambassadors Stuart Burge
A Tainted Dawn Tour Kristine Landon-Smith
East is East Tour/Royal Court Kristine Landon-Smith
Toad of Toad Hall Birm. Rep Gwenda Hughes
The Servant of Two Masters (Silvio) Sheffield Roxanna Silbert
Seed Lyric Sharon Kennett
Peter Pan (Nibs) Birmingham Tony Clark
Cigarettes & Chocolate (Rob) Scarborough Connal Orton
Bye Bye Blues Scarborough Scarborough Connal Orton
Selling Out (Rajiv) Scarborough Malcolm Hebden
Tomfoolery Scarborough Malcolm Hebden
Selling Out (Rashid) Old Fire Station Alan Ayckbourn
Richard III (Dorset) National Richard Eyre
Macbeth (Macbeth) Full Company Alan Dunnett
Brother Eichmann (Israeli Soldier) Library Chris Honer
Beauty and the Beast (Billy the Dog) Library Lesley Hill
Soldiers (Cainy) Contact Bill Morrison
The Big Heart (Cool Cat) Contact Chris Honer