PAUL
BENTALL

Television

SS GB (Sir John Shields) BBC Philipp Kadelbach
Dark Angel (Minister) Fox Brian Percival
You, Me and the Apocalypse (Preacher) Sky Saul Metzstein
Midwinter of the Spirit (Rev Jeffrey kimball) ITV Richard Clark
War and Peace (Colonel Borodino) BBC Tom Harper
Law and Order (Harold Maysby) ITV1 Joss Agnew
Doctors BBC1 Sean Gleeson
Midsomer Murders ITV1 Peter Smith
Wolfenden BBC Richard Curson Smith
Silent Witness BBC1 Diarmuid Lawrence
Why We Went To War Liberty Bell Louise Osmond
The Governor Alan Dosser
A Dark Adapted Eye
Pie in the Sky Alan Dosser
Between the Lines
The New Statesman
Spender
The Bill
Casualty
French Fields
As You Like It

 

film

Bridget Jones (Minister) Working Title Sharon Maguire
The World's End (Peter's Dad) Working Title Edgar Wrig
Private Peaceful Pat O'Connor
Marigold Hotel (Henry) John Madden
Vanity Fair Mira Nair
Blackball Mel Smith
First Knight Jerry Zucker

 

THEATRE

Harry Potter and the Cursed Child (Vernon/Snape/Voldemort) Palace Theatre John Tiffany
Edward II (Mortimer Senior) National Theatre Joe Hill-Gibbons
Captain of Kopenick National Theatre Adrian Noble
Timon of Athens (Lucullus) National Theatre Nick Hynter
Antigone (Chorus) National Theatre Nick Hynter
The Comedy of Errors National Theatre Dominic Cooke
Henry IV parts 1 & 2 (Water Blunt and Lord Chief Justice Theatre Royal Bath Peter Hall
Time of My Life (Gerry) Watford Palace Theatre Brigid Larmour
My Dad’s a Birdman (Mr Mint) Young Vic Oliver Mears
Love the Sinner (John/ Rev Farley) National Theatre Matthew Dunster
Slaves(Arthur) Theatre 503 Nadia Latif
Love’s Labour’s Lost (Nathaniel) Rose Theatre, Kingston Peter Hall
Burial at Thebes (Creon) Spoleto + New Haven (USA) Lucy Pitman-Walla
Burial at Thebes (Creon) Nottingham + Barbican Pit Lucy Pitman-Walla
Habeus Corpus/ Measure for Measure Theatre Royal Bath + UK Tour Peter Hall
You Never Can Tell The Garrick Peter Hall
Theatre of Blood National Theatre Phelim McDermott
The Mikado The Orange Tree Chris Monks
Brighton Rock Almeida Theatre Michael Attenborough
The Coffee House Chichester Festival Theatre Simona Ginnolla
Eastward Ho! RSC Lucy Pitman-Wallace
Edward III RSC Ed Hall
Love in a Wood (Alderman Gripe) RSC Tim Supple
Jubilee (Shakespeare/Steevens) RSC Greg Doran
A Servant to Two Masters (Pantaloon) RSC Tim Supple
Cymbeline (Pisanio) RSC Adrian Noble
Spanish Tragedy (Don Cyprian) RSC Michael Boyd
Henry VIII (Gardiner) RSC Greg Doran
Richard III (Lord Hastings) RSC Steven Pimlott
Faust (The Poet) RSC Michael Bogdanov
Julius Caesar RSC Peter Hall
The Taming of the Shrew RSC Gail Edwards
Wildest Dreams (Larry Banks) RSC Alan Ayckbourn
Showboat (Max) RSC Ian Judge
Salome and The Trial World Tour Steven Berkoff
Uncle Vanya (Astrov) Sheffield Crucible Tom Cairns
The Trial (The Bailiff) National Theatre Steven Berkoff
A Month in the Country National Theatre Peter Gill
Sergeant Musgrave’s Dance National Theatre Peter Gill
Danton’s Death National Theatre Peter Gill
Much Ado about Nothing National Theatre Peter Gill
Caritas Christi National Theatre John Madden
The Prince of Homburg National Theatre John Burgess
Don Juan National Theatre Michael Bogdanov
Lorrenzaccio National Theatre Michael Bogdanov
You Can't Take It With You National Theatre Michael Bogdanov
Strider - Story of a Horse National Theatre Michael Bogdanov
Animal Farm National Theatre Peter Hall
The Ancient Mariner National Theatre Michael Bogdanov
Jacobowski and the Colonel National Theatre Jonathan Lyn
The Spanish Tragedy (Horatio) National Theatre Michael Bogdanov
She Stoops To Conquer (Hastings) National Theatre Giles Block
A Chorus of Disapproval (Ian Hubbard) National Theatre Alan Ayckbourn
The Rivals (Falkland) National Theatre Peter Wood
The Man Who Had All The Luck Young Vic Paul Unwin
Darwin's Flood The Bush Simon Stokes