RINAT
KHISMATOULINE

Television

Hooten and the Lady (Leon) Red Planet (Hooten) Limited Julian Holmes
Solo-L'Infiltrato (Andiry) Taodue S.r.l Michele Alhaique
Squadra Mobile (A. Kofelnikov) (Russia's Federal Security Service) Eat Movie Alexis Cahill
Gomorra - La Serie (Vitaly Eremenko) (Russian boss) Cattleya Stefano Sollima
Squadra Antimafia - Palermo Oggi (Goran Jovic) Taodue Film Beniamino Catena/Kristoph Tassin
Un caso di coscienza (Boris Sokolov) RAI Radiotelevisione Italiana Luigi Perelli
L'Ultimo Papa Re (Commander of the Zouaves) RAI Radiotelevisione Italiana Luca Manfredi
Ultimo 4 - L'Occhio Del Falco (Dimitri) Taodue Film Michele Soavi
Distretto di polizi Taodue Film
Un Passo Dal Cielo (Marat Fisher) Lux Vide Monica Vullo
Recipe For Crime (Ivan) Alessandro Capone
Crimes (Cane Nero) Claudio Bonivento
Intelligence - Servizi & Segreti (Radchenko) Taodue Film Alexis Cahill
Il capitano (Killer) Rai Fiction
Graffio di tigre Casanova Entertainment Carlo Vanzina
Medicina generale Renato De Maria
Codice Rosso (The Killer) Cattleya Riccardo Mosca/ Monica Vullo
L'Ispettore Coliandro (Antonio Marai) Rai Fiction Antonio Manetti/ Marco Manetti
Gente Di Mare (The Ship's Captain) Palomar Giorgio Serafini
Beyond Borders (Lieutenant Ivanov) Rizzoli Audiovisivi Maurizio Zaccaro
Il commissario Manara (Ivan/Bulgaro) Dauphine Luca Ribuoli/ Davide Marengo
La Squadra (Brother Ivan) Pearson Television International Isabella Leoni/ Lucio Gaudino/Giovanni Leacche

 

film

Brutti e Cattivi (Borush) Casanova Multimedia Cosimo Gomez
Italian Race (Team Manager) Fandango Matteo Rovere
Stratton (Greco) GFM films Simon West
La Foresta Di Ghiaccio (Laslo) Ascent Film Claudio Noce
Ti presento un amico (Scassinatore) Warner Bros Carlo Vanzina
Alza La Testa/Raise Your Head (Police Officer) Alien Produzioni
Alessandro Angelini
Giorno 237 (Mario) Independent F. Ottaviano
La Collezione Invisibile (Gangster) Imbarco per Citerna Gianfranco Isernia
I Cavalieri Che Fecero L'Impresa (An equerry) Duea Film Pupi Avati
La Seconda Famiglia (Andriy) (Short Film) CSC Production Alberto Dall'Ara

 

THEATRE

I Fiori Del Latte (Cirillo) Mitor Eduardo Tartaglia
La Divina Commedia (The Reader) Krypton Giancarlo Cauteruccio
Romeo & Giulietta (Soldato) Brancaccio Gigi Proietti
Ward No. 6 (Matto) Theatre of Rome Mario Rossi
Crazy Money (Vasilkov - lead) Gitis, Moscow Roman Samghin
The Crzy Day Or THe Marriage of Figaro (A Farmer) Lenkom Theatre Mark Zakharov
Yunona & Avos (A Sailor) Lenkom Theatre Mark Zakharov