TERRENCE
HARDIMAN

Television

The Crown (Sir Horace Evans) LBP (The Crown) Ltd Stephen Daldry/Philip Martin
Genius: Einstein (Griesel) Stillking Features Minkie Spiro
Agatha Raisin: The Day the Floods Came (Mr Green) Mammoth Screen Roberto Bangura
Holby City (Harold Holland) BBC Griff Rowland
Wallander (Hakon von Enke) Left Bank Pictures Ben Caron
Doctors (Philip Burke) BBC Paul Gibson
Doctors (Raymond Shelley) BBC Adrian Bean
The Bleak Old Shop of Stuff (Martin Christmasham) BBC Ben Fuller
Doctor Who (Hawthorne) BBC Andrew Gunn
The Worst Week of My Life (Gerard - 4 eps) Hat Trick Prods Mark Bussell/Justin Sbresni
How to Make a Million from Slavery(Lord of Trade) Diverse Michael Samuels
The Royal (Dr Sedgwick) YTV
The Courtroom(Judge Warburton-James - 5 eps) Mersey Television Chris Corcoran
Midsomer Murders (Dr James Lavery) ITV Richard Holthouse
Doctors (Sir Bobby Hewitt) BBC S J Clarkson
Urban Gothic (3 eps - Severin) Channel 5 Chris Bould
The Worst Witch (Grand Wizard Hellebore - 5 eps) Global Arts Andrew Morgan
Jonathan Creek (Andre Masson) BBC Keith Washington
The Demon Headmaster (Title role - 3 series) BBC R. Singleton-Turner
The Moonstone (Col. Sir John Herncastle) BBC Bob Bierman
Ellington (Stuart Graham) YTV Brian Parker
Beck BBC Ken Grieve
Independent Man Witzend L.Gordon Clark
Circle of Deceit YTV Peter Barber-Fleming
Brother Cadfael (Abbott Radulfus - 2 series) Central Graham Theakston
Prime Suspect III Granada David Drury
True Crimes LWT Terry Ireland
Strawberry Tree Blue Heaven Herbert Wise
Keeping Up Appearances BBC Harold Snoad
Casualty BBC George Case
Brittas Empire BBC Mike Stevens
Surgical Spirit Humphrey Barclay/David Askley
Miss Marple BBC John Davies
Berlin Break German TV Sascha Schneider
Poirot LWT John Bruce
Moon and Son BBC Ken Grieve
Underbelly BBC
Minder Euston Inns Diarmuid Lawrence
This is David Lander Hat Trick Graham Dixon
Wish Me Luck (General Stuckler - 8 eps) LWT Bill Hays
Inspector Morse Central/Zenith Peter Duffell
Hannay Thames Guy Slater
The Charmer LWT Alan Gibson
The Bretts Central Ronald Wilson
Home to Roost YTV David Reynolds
Bergerac BBC Jonathan Alwyn
Ladies in Charge Thames John Davies/Richard Bramall
Late Starter BBC Barry Davies
Fresh Fields Thames Peter Frazer-Jones
All in Good Faith Thames John Howard Davies
My Father’s House Granada Alan Grint
The Oresteia BBC Bill Hays
Secret Army (Major Hans Dietrich Reinhardt - 12 eps) BBC Tristan de Vere Cole/Michael E. Briant
Skorpion BBC Michael Hayes
Diary of a Nobody (Mr Pooter) BBC Bill Hays
Rebecca (Crawley) BBC Simon Langton
God’s Outlaw Channel 4 Colin Tew
Garden of Inheritance BBC Natural Peter Crawford
Ladykillers Granada
Crown Court (regular Q.C) Granada
Softly Softly (regular Inspector) BBC
Sinking of HMS Victoria BBC Innes Lloyd (prod)
Lysenko Affair (Lysenko) BBC Peter Jones (Horizon)
Colditz BBC
Ronnie Corbett pilot BBC David Askey

 

film

Mr Turner (Gallery Visitor) Thin Man Films Mike Leigh
Into the Storm (Captain Pim) KBO Productions Thaddeus O’Sullivan
Fishtales (Professor Ratcher) 111 Pictures Alki David
A Demon In My View (Inspector) First City Petra Haffter
Sahara (Browne) Cannon Andrew C McClaglen
Loophole (David) British
The Bunker USA George Schaffer
Inside the Third Reich USA Marvin Chomsky
Running Scared British David Hemmings
Pope Joan Brit/USA Michael Anderson
Ghandi (Ramsay MacDonald) Richard Attenborough

 

THEATRE

Oh Whistle and I'll Come to Thee/The Signalman Tour Michael Lunney
The Faerie Queene (Egeus) Glyndebourne Jonathan Kent
Mother Goose (Squire Skinflint) Stag Theatre, Sevenoaks Jamie Alexander Wilson
Never So Good Lyttelton Theatre Howard Davies
The Changeling ETT Stephen Unwin
Called To Account Tricycle Theatre Nicholas Kent
French Without Tears ETT Paul Miller
Bloody Sunday Tricycle /Dublin/Belfast Nicholas Kent
Simplicity Orange Tree Sam Walters
Season’s Greetings Theatre Royal Mark Piper
The Road To Ruin Orange Tree Sam Walters
Twelfth Night (Malvolio) Westcliff Roy Marsden
Blithe Spirit (Charles Condomine) West Yorks David Giles
After The Fair King’s Head Raymond Wright
Dick Whittington Bromley
The Demon Headmaster Tour Matthew White
Aladdin Richmond Derek Griffiths
The Curse of the Werewolf Stratford East Ken Hill
Lady Audley’s Secret(Sir Michael) Lyric Annie Castledine
Picnic and Guernica Gate Theatre Mary Peate
Soldiers (Bishop Bell) Clwyd Eric Standidge
Dr Faustus (Mephistopheles) RSC Clifford Williams
Measure for Measure (Lucio) RSC John Barton
Taming of the Shrew (Gremio) RSC Trevor Nunn
Revenger’s Tragedy(Ambitioso) RSC Trevor Nunn
Richard III (Clarence) RSC Terry Hands
As You Like It (Corin/Good Duke) RSC David Jones
Much Ado About Nothing RSC Trevor Nunn
A Midsummer Night’s Dream (Starveling) RSC Peter Brook
Henry IV/Henry V RSC Trevor Nunn
Henry V RSC John Barton
The Hollow Crown RSC/Triumph Tour
Daughter of Men Hampstead Nancy Meckler
John Bull (Lead) Bristol Roger Rees
Present Laughter (Essendine) Tour Tenniel Evans
After Haggerty (Lead) Leatherhead
The Country Wife (Horner) Oxford and Tour
Caedmon (Caedmon) Chelmsford Michael Bakewell
And Was Jerusalem Builded Here Leeds Bill Hays
Cocktail Party (Harcourt Reilly) Windsor
Rosmersholm Haymarket Clifford Williams
Scribes Greenwick Keith Hack
Roderigo (Othello) Bristol Old Vic
Dauphin (Henry V) Bristol Old Vic
Boyet (Love’s Labour’s Lost) Bristol Old Vic
Sir Lucius O’Trigger (The Rivals) Bristol Old Vic