TOM
GOODMAN-HILL

Television

Drunk History 3 (H H Asquith) Tiger Aspect
We Are Family (Ralph) Tiger Aspect Gareth Tunley
Humans (series 2) (Joe - series lead) Kudos/AMC/CH4 Lewis Arnold
The Secret Agent (Stone - series co-lead) BBC1 Charles McDougall
Mr Selfridge IV (Mr Grove - series reg) ITV Studios Robert Del Maestro/Bill Anderson
HG Wells: The Moth (Vicar) Sky Arts/Clerkenwell Films Adrian Shergold
Humans (series 1) (Joe - series lead) Kudos/AMC/CH4 Sam Donovan/Lewis Arnold/ China Moo-Young
Mr Selfridge III (Mr Grove - series reg) ITV Studios Rob Evans/Joss Agnew/Lawrence Till/Robert Del Maestro
Residue (Hollings Keller - miniseries) Matador Pictures/Netflix Alex Garcia Lopez
Mr Selfridge II (Mr Grove - series reg) ITV Studios Jon Jones/John Strickland Anthony Byrne/Michael Keillor Dead Boss
Dead Boss (Tim - series reg) BBC Steve Bendelack
Call the Midwife (David Jones - guest lead) BBC Jamie Payne
Black Mirror (Tom Bilce - guest lead) Zeppotron Otto Bathurst
Spy (Philip – series reg) Sky One/Hat Trick Ben Taylor
Doc Martin (Mark - guest lead) ITV Ben Bolt
Ideal VII (PC – Series lead) BBC Ben Wheatley
Case Histories (Neil Hunter - guest lead) BBC Dan Zeff
Case Sensitive (Prof. Harbord - guest lead) ITV Charles Martin
Waking The Dead (Tristan) BBC Tim Fywell
Candy Cabs (Barry - lead) BBC Minkie Spiro
Foyle’s War: The Russian House (Maurice Jones) ITV Stuart Orme
George Gently (Sam Draper) BBC Ciaran Donnelly
Ideal V (PC – series lead) BBC Ben Wheatley
Free Agents (Richard – 3 eps) Big Talk/CH4 James Griffiths
Hustle V (Alfie – guest lead) BBC Martin Hutchings
Moses Jones (D.I.Catherwood) BBC Michael Offer
The Devil’s Whore (Lilburne-series lead) CH4 Marc Munden
Grandma’s House (Steven - pilot) CH4 John Morton
Ideal IV (PC – series lead) BBC Ben Fuller
Clay (Mr Parker – lead) Childsplay/BBC Andrew Gunn
Midsomer Murders – Magician’s Nephew (Tristan Balliol – lead) Bentley/ITV Richard Holthouse
Lewis (Helm - lead) ITV Bill Anderson
Miss Austen Regrets (Lushington) BBC Jeremy Lovering
After You’ve Gone Xmas Special (Spike) BBC Ed Bye
Doctor Who IV (Rev. Golightly) BBC Graeme Harper
Never Better (Richard – series lead) World/BBC2 Martin Dennis
Ideal III (PC – series lead) BBC Ben Gregor
Perfect Day III (Tom – lead) World Paul Seed
Perfect Day II (Tom – lead) World Harry Bradbeer
Fear of Fanny BBC Coky Giedroyc
Ideal II (PC – series lead) BBC Dan Zeff
My Family and Other Animals (Peter - lead) BBC Sheree Folkson
Perfect Day I (Tom – lead) World David Richards
Broken News (Joe Reed/Guy Batsen) BBC John Morton
Green Wing C4 Victoria Pile
Spoons (series lead) C4 Phil Traill
The Genius of Beethoven BBC Fran Kemp
Murder in Suburbia II (guest lead) LWT Jonathan Fox Bassett
In Praise of Hardcore (Michael White) BBC Chris Durlacher
Gideon’s Daughter (Dent) BBC Stephen Poliakoff
Ideal (PC – series lead) BBC Dan Zeff
La Traviata (Workshop) Hat Trick Simon Pegg & Nick Frost
The Worst Week of My Life (3 eps) Hat Trick Dan Zeff
Fungus the Bogeyman (Tony) BBC/ Indie Kids Stuart Orme
Death in Holy Orders (Lead) BBC Johnny Campbell
The Office II (Ray - 3 eps) BBC Ricky Gervais/Stephen Merchant
Spooks (Nick Thomas) BBC Bharat Nalluri
Breezeblocks BBC John Stroud
Chambers BBC Gareth Carrivick
Heartbeat YTV Gerry Mill
Lost World BBC Stuart Orme
Sunday Box TV/Ch4 Charles McDougall
Murder in Mind Paul Knight Prods/ BBC Frank Smith
Dinner of Herbs (Hal Royston) Festival Film & TV Alan Grint
Who Dares Wins (pilot) Pozzitive Geoff Posner
Barbara (Coggins) Carlton
Border Café (Max - series lead) BBC Richard Laxton/Matt Lipsey
Jonathan Creek (Jeff) BBC Richard Holthouse
People Like Us (PC Knight - guest lead) BBC John Morton
Goodnight Sweetheart (Brick) BBC Robin Nash
No Bananas (Lt Johnson) BBC Moira Armstrong
Licence to Live HTV Dirk Campbell
A Woman’s Guide to Adultery HTV David Hayman

 

film

Where Hands Touch (Wihelm) British Film Co Amma Asante
Rizen (Number 37) Lost Eye Films Clare Pearce
The Truth Commissioner (Jake Marston) Big Fish Films Declan Recks
Everest (Neal Biedleman) Working Title Films Balthasar Kormankur
The Imitation Game (Sgt. Stahl) Black Bear Pictures Morten Tyldum
Down Dog (Dr Hill) Apropos Down Dog Ltd Andres Dussan
The Hollow Crown: Richard II (Sir Stephen Scrope) BBC Rupert Goold
The Essence of Vision (Lead – short) Slaughterhouse Films Jack McInroy
7 Lives (Peter) Starfish Films Paul Wilkins
The Chalet Girl (Les) Crossday Films Phil Traill
Glorious 39 (Reginald Payne) BBC Films/Talkback Stephen Poliakoff
Hippie Hippie Shake (David Frost) Working Title Beeban Kidron
Look At Me, I’m Beautiful! (Lead - short) Paul Gay
Festival (Dougie) FilmFour Annie Griffin
Fat Slags (Baz) Artists Independent Prods Ed Bye
The League of Extraordinary Gentlemen (Sanderson Reed) 20th Century Fox Stephen Norrington
The One and Only TF1 International Simon Cellan-Jones
Charlotte Gray Ecosse Films Gillian Armstrong
In Love and War New Line Cinema Richard Attenborough

 

THEATRE

Limehouse (David Owen) Donmar Warehouse Polly Findlay
Rabbit Hole (Howie) Hampstead Theatre Ed Hall
The Odyssey - Live Broadcast Almeida Theatre Robert Icke & Rupert Goold
The Effect (Toby) National Theatre Rupert Goold
Death and the Maiden (Gerardo) Harold Pinter Jeremy Herrin
Earthquakes in London (Colin) National Theatre Rupert Goold
Enron (Andy Fastow) The Coward Theatre Rupert Goold
Darker Shores (Prof. Gabriel Stokes) Hampstead Theatre Tony Clark
Enron (Andy Fastow) Chichester/Royal Court Rupert Goold
Spamalot (Sir Lancelot)* Palace Theatre Mike Nichols
*2007 Olivier Award nominee Best Supporting Performer in a Musical
Pete and Dud: Come Again (Peter Cook) The Venue Owen Lewis
The Cosmonaut’s Last Message to the Woman He Once Loved in the Former Soviet Union (Eric) Donmar Warehouse Tim Supple
A Doll’s House (Torvald) Lyric/Tour Rachel Kavanaugh
Tartuffe (Damis) Royal National Theatre Lindsay Posner
The Danny Crow Show The Bush Theatre Dominic Hill
The Dispute and The Critic Manchester Royal Exchange Matthew Lloyd
Bartholomew Fair (Cokes) RSC Laurence Boswell
Talk of the City (Honker) RSC Steven Poliakoff
Two Gents of Verona (Valentine) RSC Edward Hall
The Seagull English Touring/Donmar Stephen Unwin
The Wolves Paines Plough Simon Usher
Henry IV English Touring Co Stephen Unwin
An Inspector Calls West End Stephen Daldry
Partridge Barons Court Michael Punter
A Mediaeval Passion Crystal Palace Michael Punter
Tartuffe Trelissick Gardens Dominic Cooke

 

Radio

The Great Passion (Garner) BBC Eoin O'Callaghan
Thanks A Lot, Milton Jones Pozzitive Television Ltd David Tyler
War and Peace Pier Productions Celia De Woolf
Outside Borgen (Jan) BBC
Lewis & Tolkien-The Lost Road (JRR Tolkien) BBC Jonquil Panting
Another Milton Jones BBC David Tyler
Money (Smooth) BBC Sam West
A Thousand Kisses BBC Jo Wheeler
I, Claudius (Claudius) BBC
An Equal Stillness BBC Di Spears
Muggsborough Perfectly Normal Prods Dirk Max
Self Storage II (Series lead) BBC Ed Morrish
The Ragged Trousered Philanthrop(Barrington) BBC Dirk Maggs
The Gospels (Jesus) BBC Jonquil Panting
Dr Zhivago (Title role) BBC Jonquil Panting
Captain Corelli’s Mandolin BBC David Hunter
Self Storage (Series lead) BBC Ed Morrish
Giles Wembley Hogg Goes Off (series lead) Pozzitive
Hut 33 (Series lead) BBC Adam Bromley
Jigsaw BBC Celia de Wolfe
Zero BBC Ros Ward
The Casebook of Milton Jones (series lead) BBC David Tyler
Middlemarch BBC Gaynor McFarlane
Humble Beast BBC Ros Ward
The Constant Prince BBC Gaynor McFarlane
A Flame In Your Heart BBC Gaynor McFarlane
A Farewell To Arms BBC World Service