TONY
CURRAN

Television

Crazy Face (Callum - series regular) Urban Myth/E4/Netflix Al Mackay, Declan O'Dwyer
Elementary (Joshua Vikner) CBS Philip Noyce
Roots (Connelly) History Channel Paris Barclay, Peter Weller
Sons of Anarchy (Gaines - 3 eps) FX/Sutterink Charles Murray
Marvellous (Lou Macari)* Tiger Aspect Julian Farino
*Winner - Best Single Drama - BAFTA Television Awards
*Winner - Best Single Drama - Broadcasting Press Guild Awards
*Winner - Best Television Film - Monte Carlo Television Festival
Defiance I & II & III (Datak Tarr - series lead) Universal/Syfy Michael Nankin/Allan Kroeker/ Omar Madha/Scott Stewart/ Andy Wolk
Labyrinth (Guy d'Evreux) Tandem Christopher Smith
Hawaii Five-O (John O'Toole) CBS Bryan Spicer
Covert Affairs (Kenneth - guest lead) Corman & Ord Omar Madha
Young James Herriot (Ritchie) BBC Michael Keillor
Boardwalk Empire (Eamonn) HBO Allen Coulter
Identity (Pilot Episode) ABC Gary Fleder
Dr Who: Vincent and the Doctor (Vincent Van Gogh) BBC Jonny Campbell
The Pillars of the Earth (King Stephen) Tandem/ Scott Free Sergio Mimica-Gezzan
Numb3rs (Guest Lead-Victor Tooner) Paramount (USA) Steve Boyum
Bunker Hill (Detective Eddie Boyle) TNT (USA) Jon Avnet
Primeval (Sir William de Mornay) ITV Richard Curson-Smith
No Holds Bard (Stevie) BBC Brian Kelly
Amped (Mark Jacocks) Spike TV (USA) Robert Lieberman/ Frank Spotniz
Enemies (Bubba) Touchstone Television F. Gary Gray
Nightstalker (Guest Lead) ABC Network Jeffrey Grant Rice
Ultimate Force I & II (Pete – co-star) Bentley/Carlton Diarmuid Lawrence/Tom Clegg/ Tim Leandro/Jeremy Webb
Menace (Skinner - lead) Greenlit Bill Eagles
Shockers II Tiger Aspect David Blair
Mists Of Avalon (Uther’s Captain) TNT Uli Edel
Perfect World (Spencer) Tiger Aspect Mark Chapman
Great Expectations (Orlick) BBC Julian Jarrold
Split Second (Ronnie Baxter) BBC Scotland David Blair
Undercover Heart (Jimmy Hatcher) BBC John Strickland/ Richard Signy
Touching Evil (Emerson – 2 eps) United / Anglia Sheree Folkson
This Life (Lenny – series regular) BBC Harry Bradbeer

 

film

Calibre (Logan) Wellington Films Matt Palmer
Eat Local (Boniface) Evolution Pictures Jason Flemyng
Awaiting (Morris) Green Screen Productions Mark Murphy
Race (Lawrence Robertson) Forecast Pictures Stephen Hopkins
The Seventeenth Kind (James Richard) Loose Canon Films Andy Collier
Thor: The Dark World Marvel Studios Alan Taylor
Mary Queen of Scots (Knox) Okofilm Productions Thomas Imbach
The Dark Half (Filthy – lead) Bard Entertainment Alastair Siddons
The Veteran (Chris) DMK Productions Matthew Hope
Big Mommas: Like Father Like Son (Chirkoff) 20th Century Fox John Whitesell
Cat Run / Roadkill (Sean Moody) Lleju Productions John Stockwell
Golf in the Kingdom (Adam Green) Lightning Entertainment Susan Streitfeld
The Adventures of Tintin: The Secret Of the Unicorn (Lt Delcourt) Paramount Pictures Steven Spielberg
The Presence (The Man in Black) Flatland Pictures Tom Provost
Ondine (Alex) LW Films Ltd Neil Jordan
Rounding Up Donkeys (Clyde) Sigma Films Morag Mackinnon
The Heaven Project (William Reeds) Be Good Prods/Sony Morag Mackinnon
The Midnight Meat Train Lakeshore Ryuhei Kitamura
Shuttle Pierce Williams Ent. Edward Anderson
Red Road (Clyde)* Sigma Films Andrea Arnold
*Winner - Best Actor: British Independent Film Awards 2006
*Winner – Best Actor: BAFTA Scotland 2006
The Good German (Danny) Warner Bros Steven Soderbergh
Miami Vice Universal Michael Mann
Underworld 2 (Marcus) Sony/Lakeshore Len Wiseman
Beowulf and Grendel (Hondscioh) Spice Factory/ Icelandic Film Corp Sturla Gunnarsson
The Flight of the Phoenix (Rodney) 20th Century Fox John Moore
The League of ExtraordinaryGentlemen (Skinner – the Invisible Man) 20th Century Fox Stephen Norrington
Blade 2 – Bloodhunt (Priest) New Line Cinema Guillermo Del Toro
Pearl Harbour (Ian) Big Ship Michael Bay
Leprechaun Hallmark John Henderson
Gladiator Dreamworks John Henderson
13th Warrior (Weath) Disney John McTiernan
Go Now Revolution M Winterbottom
Captives BBC Angela Pope
Shallow Grave Figment Films Danny Boyle
Being Human Warner Bros Bill Forsyth

 

THEATRE

The Bacchae (Pentheus) National Theatre of Scotland/Lyric Hammersmith John Tiffany
Victoria (Oscar/Connelly/Patrick) RSC Ian Brown
Dog’s Barking (Neil) The Bush Mike Bradwell
The Glory of Living Royal Court Kathryn Hunter
The Last Romantics (Tulloch) Greenwich Matthew Francis
Silverface The Gate David Farr
The Boat Plays The Gate David Farr